heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 21 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 9 września 2008, 15:09

Chiny chcą powalczyć z Intelem?

Chęć zdobycia niezależności technologicznej skłoniła Chiny do zaangażowania się w stworzenie procesora zdolnego do wykonywania kodu x86.

Ambitne plany wiązane są z trzecią generacją CPU Godson. Dotychczasowe konstrukcje Chińskiej Akademii Nauk były przystosowane do wykonywania specyficznego dla nich kodu, w celu zapewnienia kompatybilności z x86 zdecydowano się na rozszerzenie zestawu obsługiwanych instrukcji.

Jak zapewniają chińscy inżynierowie, procesor będzie w stanie wykonywać kod x86 z wydajnością wystarczającą dla większości użytkowników. Godson nie będzie sprzętowo kompatybilny z x86, procesor MIPS będzie w stanie współpracować z aplikacjami stworzonymi na platformę Intela dzięki zestawowi 200 wyspecjalizowanych instrukcji.

Analitycy są przekonani, że Chińczycy nie planują bezpośredniej rywalizacji z Intelem, chcą tylko uniezależnić się częściowo od konieczności przyjmowania zagranicznych dostaw dla sprzętu komputerowego.

Mimo to, konsekwencje powstania układu mogą być poważne: oprócz „odzyskania” przez Chińczyków własnego rynku, istnieje możliwość nieplanowanej ekspansji na sąsiednie rynki. Udoskonalenie w przyszłości warstwy emulującej w połączeniu przy spodziewanym niskim koszcie układów mogą stanowić problem dla starych producentów.

Nie jest też jasne, w jaki sposób rozwiązane zostaną kwestie licencyjne – nie wiadomo, czy nowe instrukcje nie naruszają patentów Intela. Sam Intel odmawia komentarza w tej sprawie.

Aktywne wsparcie chińskiego rządu dają projektowi bardzo duże szanse powodzenia, zdecydowanie większe, niż mieli mniejsi konkurenci Intela, tacy jak Cyrix czy Transmeta, którzy po zaprezentowaniu ciekawych produktów nie utrzymali się na rynku.

Zapowiadany na 2009 rok procesor ma składać się z czterech rdzeni, w planach jest także stworzenie heterogenicznego układu ośmiordzeniowego.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

09.09.2008 r.

Dell sprzeda wszystkie fabryki?, 15:08

Powstał obraz 6D, 15:08


Nowsze

09.09.2008 r.

HP na 24 godziny, 17:42

Far Cry 2 w październiku, 17:56


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.48 | SQL: 17 | Uptime: 57 days, 11:12 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl