heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 21 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 22 sierpnia 2008, 18:32

Intel: Prąd bez kabli

Podczas ostatniego IDF-u Intel pokazał technologię przesyłania prądu na odległość. Justin Rattner, prezes ds. technologicznych, zademonstrował zestaw składający się z odbiornika i nadajnika. Urządzenia nie były połączone za pomocą żadnego kabla. gdy znajdowały się w odległości 60 centymetrów od siebie, w odbiorniku zapaliła się żarówka zasilana prądem z nadajnika.

Rattner mówi, że już w tej chwili stworzone przez Intela prototypy są w stanie przesyłać prąd o dość wysokim natężeniu na odległość około 1 metra. Ich wydajność wynosi 75%.

Jak wyjaśnił badacz Intela, Alanson Sample, w przeciwieństwie do np. Wi-Fi, nadajniki przesyłające prąd nie działają bez przerwy. Rozpoczynają transmisję tylko wówczas, gdy wykryją w swoim zasięgu odbiornik. Możliwe jest też przesłanie prądu, gdy pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem znajduje się przeszkoda. Co bardzo ważne, gdyby pomiędzy nimi znalazł się człowiek, nie będzie mu groziło żadne niebezpieczeństwo.

Ponadto, Rattner informuje, że nadajnik nie potrzebuje specjalnej anteny. Dzięki temu można go np. wbudować w biurko. Wtedy wystarczy tylko położyć na nim laptopa, odtwarzacz MP3 czy jakiekolwiek inne urządzenie i będzie się ono ładowało.

Debiut nowej technologii nie jest znany, ale wiadomo, że miną lata, nim trafi ona do użytku publicznego.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.08.2008 r.

Kodak: 5-calowa ramka z dotykowym panelem, 18:30

Classmate 3 z ekranem dotykowym, 11:56


Nowsze

22.08.2008 r.

Dolina niesamowitości im niegroźna?, 18:36

23.08.2008 r.

Acer Aspire 8930G - 18,4 calowy notebook, 14:16


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Frank - 22 sierpnia 2008, 20:00

A jaka jest sprawność tego cudu?


jelz - 22 sierpnia 2008, 20:46

@frank
sprawnośc jest podana w artykule i wynosi 75%

Ciekawe że genialny wynalazca Nicola Tesla też pracował nad podobną technologią z tym że o zasięgu globalnym. Niestety wszelkie dane o wynalazku zagineły bądź są skrzętnie ukrywane(!)

generalnie spoko sprawa ale obawiam się szkodliwości fal elektromagnetycznych tego wynalazku i dużego zaśmiecenia eteru


wujek Stefan - 22 sierpnia 2008, 20:59

Tesla dawno temu robił takie rzeczy na znacznie większe odległości. Intel pewnie bawi się pętlą indukcyjną, no bo przecież to zupełnie niegroźne.. Amerykańscy konsumenci lada dzień przyzwyczają się, że nie muszą stać w kolejkach do kas, wystarczy że przejadą wózkiem przez pętlę RFID, która odczyta z opakowań RFID towarów ile kosztują.. Jaka to wygoda, jaka nowoczesność.. RFID nie potrzebuje wiele energii do zasilania (wasze wejściówki do pracy,wasze bilety, wkrótce wasze dokumenty osobiste które sprawią, że pojęcie "osobiste" przejdzie do lamusa), ale nie chciałbym dożyć czasów gdy ktoś będzie poprzez moje ciało przepuszczał energię zasilająca dla swojej plazmy 99 cali.. wystarczy powiesić na ścianie, po co kuć, kłaść kable, energię można puścić powietrzem.. nowoczesność.. przecinamy gałąź na której siedzimy i faktycznie pochodzimy od małpy.. nie chciałem obrażać małp.
Jeszcze ten cytat:
"Jak wyjaśnił badacz Intela, Alanson Sample, w przeciwieństwie do np. Wi-Fi, nadajniki przesyłające prąd nie działają bez przerwy. Rozpoczynają transmisję tylko wówczas, gdy wykryją w swoim zasięgu odbiornik"
No to super, to dopiero byłoby s-f, gdyby energia była przesyłana donikąd.. Pan badacz Intela w prosty i przystępny sposób wyjaśnił, że Intel nie planuje zamachu na podstawowe prawa fizyki.. trzymajcie się zdrowo, wasz wujek Stefan


Frank - 22 sierpnia 2008, 21:09

Pisze wydajność. Jeżeli domyślnie jest to sprawność to ok.
W zasadzie przy zasięgu metra przydatność jest dyskusyjna, ale jeżeli umieścimy na orbicie elektrownie słoneczne, to bardzo sympatycznie byłoby przesyłać energię na Ziemię bezprzewodowo.Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 1.03 | SQL: 18 | Uptime: 57 days, 10:47 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl