Piątek, 25 lipca 2008, 13:54
Wydajny materiał termoelektryczny
Profesor Joseph Heremans z Ohio State University, dwukrotnie zwiększył wydajność materiału termoelektrycznego, dzięki czemu jego zastosowanie może stać się ekonomicznie uzasadnione. Używane przez nas maszyny zamieniają tylko część energii uzyskiwanej z paliwa w użyteczną energię elektryczną czy mechaniczną. Olbrzymia większość jest marnowana, co obserwujemy np. w postaci rozgrzewających się silników samochodowych. Materiały termoelektryczne potrafią tę marnowaną energię cieplną zmienić w energię elektryczną. Są jednak obecnie tak mało wydajne, że stosowanie ich na szeroką skalę nie ma ekonomicznego uzasadnienia.Dzięki Heremansowi może się to zmienić. Profesor udoskonalił tellurek ołowiu, materiał termoelektryczny powszechnie używany w sondach kosmicznych, wzbogacając go talem. To spowodowało dwukrotny wzrost napięcia elektrycznego generowanego przez materiał. Naukowiec mówi, że gdyby z samochodu wymontować alternator i zastąpić go nowym materiałem produkującym energię z ciepła silnika, można by zaoszczędzić nawet 10 procent paliwa.
Nowy materiał ma jednak pewną wadę. Tal jest wysoce toksyczny, więc podczas produkcji i składowania zużytych części należałoby zachować dużą ostrożność. Heremans zwraca jednak uwagę, że problem odpadów można częściowo rozwiązać przekładając stary element termoelektryczny do nowego samochodu. Element taki miałby bowiem znacznie dłuższy czas życia, niż okres użytkowania pojazdu.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
MSI S12/S12T, cienki, wydajny laptop z wytrzymałą baterią
, 02.12.2013 r.
Fujifilm opracował rekordowo wydajny materiał termoelektryczny
, 11.02.2013 r.
BASF pracuje nad nowymi materiałami dla wysokowydajnych akumulatorów
, 25.09.2012 r.
pureSilicon: Pendrive cienki, pojemny i wydajny
, 25.01.2012 r.
Hitachi: Superwydajny HDD dla przedsiębiorstw
, 19.10.2010 r.Starsze
Nadchodzi koniec TP, 10:42
AMD się nie dzieli?, 10:41
Nowsze
Backdoor w Skype, 13:56
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 3.45 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 20:36 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl