heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 19 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 15 lipca 2008, 12:47

Intel bierze SLI, NVIDIA QPI

Zatarg między NVIDIĄ i Intelem dobiegł końca – strony porozumiały się co do podzielenia się licencjami na opracowane przez siebie technologie.

O napięciu narastającym między producentami mówiło się już od dłuższego czasu. NVIDIA wzbraniała się przed umożliwieniem oficjalnego włączenia obsługi SLI do chipsetów Intela, widząc w tym zagrożenie dla własnych konstrukcji.

W odpowiedzi Intel miał zwlekać z przyznaniem licencji na Quick Path Interconnect (QPI), co blokowało NVIDII możliwość projektowania chipsetów dla nadchodzących procesorów Nehalem.

Wiadomo, że początkowo NVIDIA zaprezentuje rozwiązanie tylko dla płyt głównych klasy wejściowej i średniej, wykorzystujących socket 160 ((Lynnfield). Nie jest jasne, czy jest to celowa polityka NVIDII, czy też takie działanie narzucone jest przez zapisy licencyjne.

Intel otrzymał prawo włączenia obsługi SLI do chipsetu X58, NVIDIA wywalczyła jednak rozwiązanie identyczne z tym zastosowanym w platformie Skulltrail: do chipsetu dołączany będzie układ nForce 200 (BR04), który będzie odpowiadał za współpracę kart graficznych.

Intel stał się tym samym jedynym producentem z wielkiej trójki, który w jednym chipsecie oferuje obsługę SLI oraz CrossFire. Najprawdopodobniej obsługa SLI nie trafi jednak do wszystkich wariantów chipsetu.

Chęć opracowania płyt z chipsetem X58 oraz obsługą SLI ogłosił już ASUSteK, Gigabyte oraz MSI.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.07.2008 r.

IBM: Superkomputer na nowym CPU Power7, 20:48

Tańszy wodór do samochodów, 14:47


Nowsze

15.07.2008 r.

25 nanometrów z MIT, 12:47

Projektor Optoma EX330, 15:31


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.84 | SQL: 24 | Uptime: 55 days, 21:27 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl