heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 21 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 12 lipca 2008, 15:36

VIA sposobem NVIDII na Intela?

Z pogłosek krążących w branży wynika, że partnerstwo NVIDII z VIA ma być tylko sposobem na wywarcie przez producenta chipsetów i GPU presji licencyjnej na Intelu.

W świetle plotek NVIDIA jest gotowa zakończyć współpracę z VIA natychmiast po otrzymaniu od Intela pozwolenia na produkowanie i sprzedawanie chipsetów dla procesorów Atom.

Wspierana przez NVIDIĘ VIA zamierza wprowadzić do sprzedaży konkurenta dla Atoma, nazwanego Nano. Procesor VIA, będący rozwinięciem energooszczędnych układów oferowanych do tej pory przez tajwańskiego producenta, ma być tańszą alternatywą gotową do wykorzystania w netbookach i nettopach.

NVIDIA wraz z VIA ogłosiły inicjatywę zbudowania „najtańszej na świecie platformy PC”, składającej się z procesora VIA oraz chipsetu i grafiki NVIDII.

Analitycy wskazują, że ewentualne korzyści z wejścia w ekosystem Atoma byłyby dla NVIDII krótkotrwałe i ciężki do skonsumowania. Po pierwsze, sprzedaż maszyn z Atomem już ruszyła, a NVIDIA musiałaby w ekspresowym tempie zaprojektować i wdrożyć do sprzedaży swój własny chipset – w najlepszym wypadku mowa tutaj o wielomiesięcznym opóźnieniu w stosunku do oferty istniejącej na rynku.

Po drugie, w świetle planowanej przez Intela i AMD integracji rdzeni graficznych w CPU idea zewnętrznego chipsetu ze zintegrowaną grafiką straci w najbliższych latach sens – pierwsze konstrukcje hybrydowe mają się pojawić na rynku już w 2009 roku. Wśród CPU mających zostać wzbogaconych o rdzeń GPU wymienia się także Atoma.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.07.2008 r.

Serwisy społecznościowe zagrażają bezpieczeństwu, 12:50

Bot gromadzi dane dla Wikipedii, 7:04


Nowsze

13.07.2008 r.

Radiotelefony SENAO nielegalne w Polsce, 17:38

14.07.2008 r.

Coraz więcej ludzi źle ocenia wagę, 12:36


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.89 | SQL: 23 | Uptime: 57 days, 11:05 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl