W Polsce brakuje ponad 10 tysięcy informatyków
Według najnowszego raportu opublikowanego przez IDC w Polsce brakuje ponad 10 tysięcy informatyków.Wyniki raportu, przygotowanego na zlecenie jednego z największych producentów sprzętu sieciowego, potwierdza stale rosnąca liczba ofert pracy skierowanych do specjalistów z branży IT. Stanowią one już ponad 10% wszystkich ofert pracy zamieszczanych na portalu infoPraca.
Najbardziej poszukiwani są obecnie programiści – to aż 30% wśród ofert pracy dla informatyków, które zamieszczono w infoPraca.pl. Równie duże jest zapotrzebowanie na informatyków specjalizujących się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych (22%) i konsultingu.
Specjaliści zajmujący się sprzętem komputerowym, to już tylko 10 % ofert pracy w tej branży. Obecnie poszukiwani są specjaliści z zakresu baz danych (8%), systemów ERP (3%), kontroli jakości (3%) i zarządzania projektami (3%) a także konsultanci i wdrożeniowcy (13% ofert pracy z branży IT).
Struktura ofert pracy dla informatyków w portalu infoPraca oraz w siostrzanych portalach w takich krajach jak Austria, Włochy i Hiszpania jest podobna, a w niektórych specjalnościach wręcz identyczna. Największe zapotrzebowanie na programistów notujemy w Hiszpanii. To aż 45% opublikowanych ofert pracy.
W pozostałych krajach 30% to oferty pracy dla programistów i specjalistów analityków. Zauważalne są pewne różnice w strukturze zapotrzebowania: tylko w Polsce jest tak wysokie, bo sięgające 22% zapotrzebowanie na specjalistów z branży telekomunikacyjnej. We Włoszech sięga ono 11%, w Hiszpanii 8% a w Austrii - 6% ofert pracy w branży IT.
Jak wynika z prognoz, ten niedobór informatyków będzie się zwiększał z każdym rokiem. Rozwiązania informatyczne są stosowane obecnie w każdej dziedzinie gospodarki. Coraz większe znaczenie zyskują także narzędzia internetowe, stąd też popyt na informatyków będzie stale wzrastać. To dobra wiadomość dla osób, które studiują na kierunkach informatycznych czy telekomunikacyjnych bądź też już pracują. Taka sytuacja na rynku pracy znaczenie wzmacnia ich pozycję negocjacyjną, jeśli ich aplikacjom towarzyszą odpowiednie kwalifikacje.
Michał Tomaszkiewicz
Wersja do druku
Podobne tematy
Ewolucja szkodliwych programów w II kwartale 2017 r.: w Polsce dominują infekcje lokalne
, 19.09.2017 r.
ASUS Zen AiO Z220IC dostępny w Polsce
, 26.05.2016 r.
Netflix dostępny w Polsce
, 08.01.2016 r.
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korupcję w Polsce
, 09.04.2014 r.
Seria HP Officejet Pro X już dostępna w Polsce
, 14.11.2013 r.Starsze
Wine osiągnął status 1.0, 16:44
7 miliardów już za chwilę..., 10:06
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
m4rc1n - 21 czerwca 2008, 17:47
Artykuł spóźniony o kilka dni... http://ceo.cxo.pl/news/156028/W.Polsce.brakuje.ponad.10.tys..informatykow.html
heniek - 21 czerwca 2008, 20:57
Nic dziwnego, jak każdy chce informatyka z minimum dwu trzy letnim stażem, ale pytanie brzmi gdzie ci ludzie mają zdobyć to doświadczenie i błędne koło się zamyka
piotr - 21 czerwca 2008, 22:10
heniek ma racje jesli chca informatykow to niech biora tych mlodych ale nei ze stazem bo predzej se znajdzie pracebez strazy za granica
T - 21 czerwca 2008, 22:57
Nie informatyków a frajerów. Drodzy pracodawcy dobremu informatykowi trzeba dobrz płacić. Pracodawcy, którzy o tym wiedzą nie mają problemów ze znalezieniem pracowników. Niestety jest mnóstwo cwaniaczków co to by chciało znaleźć programistę, któremu dadzą 2tyś netto mmiesięcznie i wynajmą go za 5x tyle. No "niestety" te czasy się juz skończyły.