heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 3 czerwca 2008, 14:13

Tańsza kryptografia kwantowa

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) opracowali metodę, która upraszcza i czyni tańszą dystrybucję kluczy szyfrujących w kryptografii kwantowej. Dzięki ich pracom kwantowe metody kryptograficzne mogą szybciej się upowszechnić. Amerykańskim uczonym udało się zmniejszyć liczbę detektorów - najbardziej kosztownych elementów systemu kryptograficznego - z czterech do dwóch.

Odbiorca wiadomości w kryptografii kwantowej, by potwierdzić autentyczność wiadomości, musi odbebrać sekwencję fotonów i zmierzyć ich polaryzację. Protokół BB84 wymaga wykorzystania czterech detektorów, z których każdy kosztuje od 5000 do 20.000 dolarów.
Jedna para detektorów mierzy polaryzację pionową i poziomą, a druga polaryzację +/- 45 stopni.

Naukowcy pod przewodnictwem Xiao Tanga opracowali optyczny komponent, który powoduje rotację fotonów o 45 stopni i pozwala na ich zmierzenie za pomocą tego samego czujnika. Wystarczy więc użyć jednej pary detektorów - tej mierzącej polaryzację pionową i poziomą, a następnie wysłać do nich fotony ponownie i je obrócić. Zaleta jest oczywista - polaryzację można zmierzyć za pomocą dwóch czujników. Niestety druga para fotonów przybywa później, niż w przypadku wykorzystywania czterech detektorów. Naukowcy mówią, że ich system spowalnia transmisję danych o połowę. Jednak, jak zapewniają, nadal pracuje ona z na tyle dużą prędkością, że można przesyłać w czasie rzeczywistym zaszyfrowany obraz wideo tworzony za pomocą kamery internetowej.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.06.2008 r.

RIM dwa razy lepszy od Apple, 12:58

Nowy moduł statystyk w YouTube, 8:08


Nowsze

03.06.2008 r.

Nanowłókna oczyszczają wodę, 14:15

UK: Phisherzy okradli miss, 14:35


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 3.04 | SQL: 13 | Uptime: 152 days, 12:17 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl