heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 21 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 24 maja 2008, 15:28

USA: Oprogramowanie sprzedawane, nie licencjonowane

Ważny precedens został stworzony podczas rozprawy, w której sąd rozważał zasadność oskarżeń Autodeska wobec mężczyzny zajmującego się handlem używanymi kopiami AutoCAD-a.

Sąd w Waszyngtonie powiązał umowę licencyjną z uchwaloną jeszcze w 1908 roku „doktryną pierwszej sprzedaży”, dającą prawo do odsprzedaży używanych kopii dóbr objętych prawami autorskimi. Doktryna powstała, by umożliwić funkcjonowanie bibliotek oraz antykwariatów.

Oskarżany przez producenta oprogramowania Timothy Vernor żyje ze sprzedawania używanych przedmiotów na e-Bayu. Kupuje komiksy, książki, gry komputerowe i oprogramowanie na wyprzedażach, a następnie odsprzedaje je na aukcjach. Uwagę Autodeska przyciągnął, gdy zaczął oferować używane kopie AutoCAD-a. Po zawieszeniu jego konta przez serwis aukcyjny Vernor zwrócił się o pomoc do organizacji Public Citizen, która w jego imieniu złożyła sprawę w sądzie.

Autodesk podczas rozprawy argumentował, że sprzedaje tylko licencję na swoje oprogramowanie, dlatego każda próba odsprzedaży oprogramowania jest łamaniem prawa. Dowodzący praw do sprzedaży używanego oprogramowania w odpowiedzi zaprezentowali witrynę Autodeska, na której można było zapoznać się z „opcjami zakupu” oraz zakładką „kup teraz” - w żadnym z tych przypadków nie wspomniano nic o licencjonowaniu.

Prawnicy wspomagający Vernora wskazali także na procedury związane z zakupem oprogramowania: klienci zobowiązani są do zapłacenia ceny w jednej transzy i nie są zobowiązani do odprowadzania jakichkolwiek opłat dla producenta w późniejszych terminach. Nie są mają także obowiązku zwrócenia oprogramowania po domniemanym zakończeniu wypożyczenia licencjonowanej aplikacji.

Wydane przez sąd orzeczenie może mieć poważny wpływ na branżę producentów oprogramowania. Jeśli decyzja nie zostanie zmieniona podczas apelacji, uzyskane przez twórców aplikacji prawa wynikające z modelu licencjonowania, nie sprzedawania oprogramowania mogą zostać podważone i zniesione.

Jeśli oprogramowanie jest sprzedawane, nie licencjonowane, nie trzeba spełniać warunków producenta, by móc go używać. Nie będzie także podstaw prawnych przeciwko inżynierii wstecznej (reverse engineering). Wygaśnie także argument przeciwko zakazowi odsprzedawania używanego oprogramowania.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.05.2008 r.

Natywna wirtualizacja w Windows 7, 15:24

Płyty główne też podrożeją, 11:05


Nowsze

25.05.2008 r.

NVIDIA zaangażowana w premierę Isaiah, 12:16

Intel buduje w duchu feng shui, 15:16


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Tamias - 24 maja 2008, 22:10

A sprzedawanie uzywanych gier na konsole jest legalne? Sa takie sklepy nawet. W sumie to dlaczego to by mialo byc nielegalne? kupilem, pouzywalem, skasowalem z dysku i moge sprzedac, dlaczego by nie. nie ma to natomiast nic wspolnego z inzynieria wsteczna; za daleko idace wnioski.



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.08 | SQL: 18 | Uptime: 525 days, 19 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl