heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 2 czerwca 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 17 kwietnia 2008, 17:51

Oszuści aukcyjni na oku policji

Niemalże co miesiąc policja donosi o kolejnych przypadkach zatrzymań osób podejrzanych o oszukiwanie na aukcjach internetowych. Świadczy to o coraz lepszych metodach, coraz większym doświadczeniu i coraz lepszej współpracy organów ścigania z platformami aukcyjnymi. Tym razem w ręce policji wpadł 14-latek z Sulęcina i trójka młodych mieszkańców Lublina.

W przypadku gimnazjalisty z Sulęcina sprawa nie była zbyt trudna. Chłopak założył w serwisie aukcyjnym 5 kont, podając różne dane osobowe, ale wykorzystując ten sam adres i numer konta bankowego, który założyła mu jego mama. Swoją działalność nastolatek prowadził z komputera miejscowego domu kultury.

Na aukcjach wystawionych ze swoich 5 kont wystawiał do sprzedaży monety, kamienie półszlachetne, które rzeczywiście posiadał i wysyłał je kupującym. Oprócz tego przedsiębiorczy młodzieniec oferował także sprzęt elektroniczny, m.in. odtwarzacze DVD i telefony komórkowe, którego już jednak nie posiadał, a zatem po zainkasowaniu pieniędzy na konto nie wysyłał osobom, które wygrały licytacje.

Nastolatek wpadł dzięki zgłoszeniu jednej z oszukanych osób. Policja już przesłuchała podejrzanego o oszustwa i teraz ustala ile osób zdołał naciągnąć na nieistniejący towar. Za niezgodną z prawem działalność stanie on przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Z kolei w Lublinie policja zatrzymała dwóch mężczyzn (19 i 21 lat) oraz 19-letnią kobietę. Osoby te współpracowały przy wystawianiu fałszywych aukcji z telefonami komórkowymi, których nie posiadały. W ten sposób udało im się oszukać co najmniej 5 osób, które przesłały im pieniądze za wygrane aukcje, nie otrzymując w zamian towaru. W sumie poszkodowani, do których dotarła policja, stracili w ten sposób ok. 3 tys. zł.

Wszystkie ofiary aukcyjnych oszustów, które jeszcze nie zgłosiły swoich przypadków na policję, powinny to jak najszybciej zrobić. Przestępcom nie powinno się odpuszczać, a świadomość że policja działa w tej kwestii coraz sprawniej, powinna dodać wiary w rozwiązanie zgłoszonych incydentów.

Krzysztof Gontarek
Więcej informacji w Dzienniku Internautów

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.04.2008 r.

EA: 100 mln kopii The Sims, 17:30

Najmłodszy wynalazca, 15:35


Nowsze

18.04.2008 r.

Intel bije rekordy, 8:36

"Postarzający" kombinezon, 8:37


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.67 | SQL: 13 | Uptime: 129 days, 21:10 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl