Czwartek, 27 marca 2008, 15:02
Mózg i tak wie, co dobre
Zazwyczaj mówi się, że dysponujemy 5 zmysłami: wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem i smakiem. Na łamach najnowszego numeru pisma Neuron badacze donoszą jednak o kolejnej odkrytej umiejętności: zdolności wykrywania kalorii bez uciekania się do pomocy kubków smakowych.W eksperymentach naukowcy wykorzystali dwie grupy myszy:
1) ślepe na smak, które w wyniku modyfikacji genetycznych nie miały receptorów smaku oraz
2) zwykłe gryzonie. Przeprowadzono testy behawioralne, w ramach których zwierzętom podawano roztwory cukru (sacharozy) oraz słodzika (sukralozy) i sprawdzano ich preferencje smakowe.
Akademicy zauważyli, że myszy ślepe na smak także wolały bardziej kaloryczną wodę z dodatkiem cukru, mimo że nie mogły wiedzieć, jak smakuje. Badanie mózgowych ośrodków nagrody wykazało, że rozświetlały się one w odpowiedzi na dostarczane organizmowi kalorie. Działo się tak, ponieważ kaloryczny napój zwiększał stężenie dopaminy, która odpowiada za odczuwanie przyjemności. Kalorie aktywowały neurony jądra półleżącego przegrody (ang. nucleus accumbens), uznawanego za "jedzeniowe" centrum nagrody.
Myszy zaczynały bardziej cenić wodę z sacharozą po 10 minutach godzinnej sesji. Wykazaliśmy, że dopaminowe ośrodki nagrody brzusznego prążkowia, pierwotnie związane z wykryciem i ustaleniem wartości nagradzającej smacznych kąsków, zaczęły reagować na kaloryczną wartość cukru przy braku sygnałów z receptorów smaku. Oznacza to, że rejony te mogą nie tylko odkodowywać związany ze zmysłami hedoniczny wpływ pokarmu, ale także spełniać nieznane dotąd funkcje, z detekcją sygnałów żołądkowo-jelitowych i metabolicznych włącznie.
Pracami zespołu z Duke University w Północnej Karolinie kierował Ivan de Araujo.
Jeśli wycofamy z diety szczególnie cenione przez mózg słodkości, np. syrop kukurydziany, może to skłaniać do sięgania po kolejne przekąski, co, jak łatwo się domyślić, wcale nie pomaga w odchudzaniu. Po raz kolejny okazuje się, że słodzik może bardziej przeszkadzać niż pomagać w zrzucaniu zbędnych kilogramów i zachowaniu zdrowia...
Anna Błońska
Wersja do druku
Podobne tematy
Częste granie zmienia mózg
, 05.11.2013 r.
Nieznana funkcja witaminy C w oku i mózgu
, 18.07.2011 r.
Milion procesorów będzie symulowało mózg
, 09.07.2011 r.
Uzależnienie od Internetu zmienia strukturę mózgu
, 21.06.2011 r.
DARPA chce zdalnie stymulować mózgi żołnierzy
, 10.09.2010 r.Starsze
Awantura o pętlę, 15:00
Premiera kart graficznych NVIDIA GeForce 9800 GX2, 14:59
Nowsze
Trzyrdzeniowy procesor AMD już na rynku, 18:14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.27 | SQL: 13 | Uptime: 152 days, 10:47 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl