Wtorek, 25 marca 2008, 17:56
Sztuczne mięśnie coraz doskonalsze
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wyprodukowali sztuczne mięśnie, które samodzielnie radzą sobie z usterkami. Dzięki nim mogą powstać zarówno lepsze sztuczne kończyny, jak i doskonalsze roboty kroczące.Polimerowe mięśnie, po przyłożeniu napięcia elektrycznego, zwiększają długość nawet o 200 procent. Ich ruch i sposób wykorzystania energii przypominają ludzkie mięśnie.
Sztuczne mięśnie wykorzystywane są od dawna, jednak zwykle wykorzystują one elektrody wyprodukowane z metalu. Te zaś dość szybko się zużywają, a w razie jakiegokolwiek uszkodzenia mięśnie przestają pracować.
Zespół profesora Qibinga Peia stworzył elektrody z elastycznych nanorurek. Dzięki temu, nawet gdy dochodzi do uszkodzenia którejś z elektrod, tylko ona przerywa pracę, a reszta działa bez zakłóceń.
Wynalazcy nowych mięśni podczas testów celowo uszkadzali je nakłuwając pineską. Nie przeszkodziło to urządzeniu w pracy.
Co więcej, mięśnie wykorzystują aż 70% energii, która zostaje im dostarczona.
Energia jest im potrzebna do skurczu. Gdy mięśnie się rozkurczają, w nanorurkach produkowany jest ładunek elektryczny, który można wykorzystać do wykonanie kolejnego ruchu lub też do zasilania urządzeń przenośnych, takich jak np. odtwarzacze MP3.
Kwang Kim z University of Reno mówi, że profesor Pei wykorzystał bardzo obiecującą, nowatorską metodę łączenia węglowych nanorurek. Być może znajdzie ona zastosowanie również w produkcji baterii
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Facebookowe Moments korzysta ze sztucznej inteligencji
, 17.06.2015 r.
Gates obawia się sztucznej inteligencji
, 30.01.2015 r.
Pierwsze w pełni sztuczne serce
, 03.11.2008 r.
Krzemowa soczewka dla sztucznego oka?
, 07.08.2008 r.
Pierwsze sztuczne serce dopuszczone do stosowania
, 24.04.2008 r.Starsze
Nowa metoda męskiej antykoncepcji, 17:56
Apple instaluje na siłę, 17:54
Nowsze
Cyfrowe archiwum praw autorskich, 17:57
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.53 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 2:39 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl