heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 18 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 17 marca 2008, 16:32

2007 najbardziej "wirusowym" rokiem w historii

Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu rocznego raportu dotyczącego ewolucji szkodliwego oprogramowania i spamu w 2007 roku: Kaspersky Security Bulletin 2007. Przegląd aktywności wirusowej w 2007 roku dostarcza informacji dotyczących głównych incydentów związanych z wirusami, analizę trendów w tworzeniu i dystrybucji wirusów, jak również prognozy firmy Kaspersky Lab.

Ogólnie można powiedzieć, że rok 2007 okazał się najbardziej "wirusowym" rokiem w historii. W okresie tym ponad dwukrotnie zwiększyła się całkowita liczba zagrożeń IT. W 2007 roku firma Kaspersky Lab dodała do antywirusowych baz danych prawie tyle samo sygnatur co w ciągu minionych 15 lat. Eksperci z dziedziny rozwiązań antywirusowych intensywnie pracowali, aby zwalczyć te zagrożenia. Jest to bardzo niepokojące i jeśli w 2008 roku sytuacja nie zmieni się radykalnie (co jest wysoce nieprawdopodobne), do końca roku liczba zagrożeń znów się podwoi.

Ataki DoS stanowiły jedne z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa informatycznego. W 2007 roku wykorzystywano je nie tylko do wyłudzania pieniędzy, ale również jako narzędzie do walki politycznej i zdobycia przewagi konkurencyjnej. Szeroko relacjonowany w mediach atak na Estonię, jaki miał miejsce w maju 2007 roku, uznawany jest przez wielu ekspertów za pierwszy przypadek cyberwojny.

Eksperci z firmy Kaspersky Lab przewidują, że w 2008 roku szkodliwe programy nadal będą ewoluowały z pojedynczych szkodników w kierunku bardziej zaawansowanych, zintegrowanych projektów. Możemy się również spodziewać dużego wzrostu liczby incydentów związanych z zainfekowanymi pakietami dystrybucyjnymi gier i programów udostępnianymi na popularnych stronach internetowych lub za pośrednictwem sieci P2P.

Celem wirusów będą pliki dostarczane przez użytkowników innym użytkownikom, ponieważ w wielu przypadkach ta metoda propagacji jest skuteczniejsza niż wysyłanie zainfekowanych plików za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Według analityków spamu pracujących w Kaspersky Lab, w 2007 roku poziom spamu w ruchu pocztowym wynosił 79,2%. Całkowita ilość spamu wysyłanego w ciągu roku zwiększyła się prawie dwukrotnie z powodu ogólnego wzrostu liczby wiadomości wysyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwiększenia się liczby zainfekowanych komputerów wykorzystywanych do wysyłania spamu. Największym spamerem były Stany Zjednoczone, na drugim miejscu znalazła się Rosja, na trzecim Polska.
Głównym kierunkiem w ewolucji spamu było wykorzystywanie wysyłek błyskawicznych. Dzięki tej metodzie miliony wiadomości mogą dotrzeć do użytkowników w ciągu zaledwie 15-30 minut. Jeśli chodzi o format spamu, warto wspomnieć również o wiadomościach z załączonymi plikami mp3, które zostały wykryte w październiku.

Analitycy spamu z firmy Kaspersky Lab przewidują, że ilość spamu w ruchu pocztowym w 2008 roku pozostanie na takim samym poziomie co w ostatnim kwartale 2007 roku, przy czym może nastąpić bardzo niewielki wzrost. Spamerzy prawdopodobnie nadal będą zwiększali prędkość swoich wysyłek oraz liczbę wiadomości zawartych w jednej wysyłce.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.03.2008 r.

Rynek konsolowy rośnie, 15:14

Chiny zablokowały YouTube, 14:55


Nowsze

17.03.2008 r.

Sieć Wi-Fi najpopularniejsza w Londynie, 17:59

Wysoka rozdzielczość wreszcie w YouTube?, 17:59


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Chakotay - 17 marca 2008, 19:22

alez wy windziarze macie ciekawe problemy......dziwne ze nie nastapil drastyczny wzrost samobojstw :D



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.11 | SQL: 8 | Uptime: 505 days, 8:28 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl