heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 11 marca 2008, 14:14

Mózg chemiczny dla nanorobota

Doktor Anirban Bandyopadhyay z japońskiego Narodowego Instytutu Nauk Materiałowych jest autorem niewielkiego chemicznego "mózgu". Urządzenie długości 2 nanometrów było w stanie kontrolować jednocześnie 8 mikroskopijnych maszyn.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości chemiczny "mózg" przyda się np. do przeprowadzania operacji. Jeśli będziesz chciał operować np. guza, wystarczy, że wyślesz to niego kilka molekularnych maszyn - mówi Bandyopadhyah. Jednak obecnie nie wystarczy po prostu wpuścić ich do krwioobiegu. Takie urządzenia jeszcze nie istnieją. Ale po raz pierwszy w historii stworzyliśmy nanomózg - dodaje. A taki mózg mógłby skierować maszyny w odpowiednie miejsce organizmu.

Każda maszyna została wykonana z 17 molekuł eugenolu (C10H12O2). Pojedyncza molekuła przypomina pierścień z wystającymi czterema szprychami, które można niezależnie obracać. W ten sposób reprezentowane są cztery różne stany maszyny.

Wnętrze urządzenia stanowi jedna molekuła eugenolu, zamknięta w pierścieniu z 16 innych molekuł. Wszystkie połączone są wiązaniami wodorowymi. Stan molekuły w środku jest kontrolowany za pomocą skanningowego mikroskopu tunelowego. Akademicy mogą za jego pomocą zmieniać stan molekuły, zmieniając w ten sposób stan całego urządzenia. Dajemy polecenie jednej molekule i w ten sposób jednocześnie przekazujemy je 16 innym - zauważa doktor Bandyopadhyah. Urządzenie pozwala na ustawianie 4 miliardów różnych kombinacji.

Zostało ono przetestowane w laboratorium, gdzie połączono osiem stworzonych w podobny sposób nanomaszyn. Znalazła się wśród nich również najmniejsza winda na świecie - molekularna platforma, którą można dowolnie opuszczać i podnosić. Wielkość windy to zaledwie 2,5 nanometra. Opuszcza się ona i podnosi na przestrzeni 1 nanometra.

Eksperymenty wykazały, że za pomocą pojedynczych instrukcji wydawanych jednej molekule można kontrolować osiem maszyn.

Mogą być one zastosowane również do przeprowadzania obliczeń. Już w tej chwili naukowcy wbudowali urządzenie, które jednocześnie przeprowadza 256 operacji i projektują maszynę zdolną do przeprowadzenia 1024 operacji w tym samym momencie.

Oczywiście chemiczne komputery nie powstaną w najbliższym czasie. Niewykluczone jednak, że w przyszłości miniaturowe chemiczne procesory będą zarządzały autonomicznymi miniaturowymi robotami.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.03.2008 r.

Spaliny zmieniają działanie mózgu, 14:12

Sun: Przyszłość tkwi w otwartym oprogramowaniu, 14:10


Nowsze

12.03.2008 r.

Intel wprowadzi x86 do smartphonów, 7:45

KE: Google może przejąć DoubleClicka, 7:46


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Zeus - 11 marca 2008, 17:38

Szkoda że urodziłem się tak wcześnie i nie doświadczę świata przyszłości. A zdaje się że rozwój technologi przeskoczy prognozy stawiane przez pisarzy s-f :)


endrju - 11 marca 2008, 18:27

Zeus - mam takie samo zdanie jak Ty. Tez strasznie mi szkoda, ze nie doswiadcze wielu rzeczy....


Realista - 12 marca 2008, 18:35

Każde pokolenie na pewno będzie mówić tak samo jak Wy, czyli szkoda, że urodziłem się tak wcześnie, ale na pewno nadejdą takie czasy, że chcieli byśmy powrócić do przeszłości.
Ja na przykład żałuję, że nie znam czasów PRLu, bardzo jestem ciekaw jak to było za czasów "kartek".
Szkoda, że te czasy nie powrócą...
Ciekawe kiedy ten Świat przestanie pędzić tak do przodu i trochę przystopuje, bo coraz większą wartość w naszym życiu zyskuje nieuczuciowy, bez krzty wyrozumienia pieniądz ?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.38 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 3:31 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl