heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 26 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 7 marca 2008, 19:10

EPIC - koniec hardware’owego piractwa?

Naukowcy z Rice University i University of Michigan zaprezentowali technologię, którą nazwali Ending Piracy of Integrated Circuits (EPIC - Koniec Pirackich Układów Scalonych). Ma ona zapobiec pojawianiu się podrobionych układów scalonych, które skonstruowano na podstawie ukradzionych planów oryginalnych kości.

Pomysł akademików polega na zaimplementowaniu w każdym układzie unikatowego kodu blokującego. Układ po uruchomieniu komunikuje się z legalnym twórcą i wówczas zostaje odblokowany. Kość może działać tylko po odblokowaniu. Twórcy EPICa informują, że technologia wymaga jedynie niewielkich zmian podczas projektowania układów i w żaden sposób nie wpływa na wydajność czy pobór energii.

Kradzieże planów układów scalonych stają się coraz powszechniejsze. Dzieje się tak, gdyż amerykańskie przedsiębiorstwa coraz częściej zlecają, najczęściej azjatyckim partnerom, produkcję scalaków na zewnątrz. Podyktowane jest to względami finansowymi. Wybudowanie w USA fabryki nowoczesnych układów scalonych to koszt rzędu 3-4 miliardów dolarów.

EPIC zakłada wyposażenie układów scalonych w kilka dodatkowych przełączników, które będą działały jak zamek szyfrowy. Ich różne kombinacje pozwolą na stworzenie unikatowego, co najmniej 64-bitowego klucza. Układ nie byłby produkowany już z ustawionym kluczem, ale z zaimplementowanymi narzędziami do wygenerowania takiego klucza podczas procesu aktywacji.

Wszystkie układy byłyby produkowane według tego samego schematu, ale w momencie aktywowania i wygenerowania numeru identyfikacyjnego, zaczęłyby się od siebie nieco różnić. Przed aktywacją numer pozostawałby nieznany - wyjaśnia Jarrod Roy, jeden z twórców nowej technologii.

Układ po włączeniu i wygenerowaniu klucza, wysyłałby go do producenta, a ten, na podstawie przesłanych danych, generowałby klucz odblokowujący, wysyłany do układu. Jako, że klucz jest unikatowy i generowany w czasie rzeczywistym, jego kopiowanie i próba aktywowania innego układu nie miałaby sensu.

Uczeni rozważali różne scenariusze ataku na taki układ. Na przykład usunięcie wspomnianych wcześniej przełączników nie prowadziłoby do złamania EPIC, a jedynie uszkodziłoby sam układ.

Oczywiście, teoretycznie EPIC można złamać za pomocą techniki reverse-engineeringu, której poddano by całą kość. Jednak potencjalny pirat musiałby przeznaczyć na to około 100 milionów dolarów, więc takie działanie nie ma sensu. - Celem wprowadzenia takiego systemu nie jest stworzenie czegoś niemożliwego do złamania, ale upewnienie się, że zakup licencji i legalna produkcja układów scalonych będzie tańsza, niż produkcja podróbek - stwierdził profesor Igor Markov, współautor badań.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

07.03.2008 r.

Regulator natężenia światła na odległość, 17:57

Wyciek próbnej matury w Internecie, 16:53


Nowsze

08.03.2008 r.

Owadzi symulator lotu, 13:26

Stara aspiryna, nowe zastosowania, 13:31


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Xaveri - 07 marca 2008, 20:30

Jasne i teraz każda latarka czy ładowarka do akumulatorków będzie musiała mieć zaimplementowany internet no nie? Permanentna inwigilacja!!


Frank - 07 marca 2008, 21:44

Dzięki tym zabiegom układ na pewno będzie tańszy, mniej awaryjny i legalny. Jakiemuś idocie wydało się, że wymyślił sposób na zabezpieczenie przed podrabianiem. Tylko nie pomyślał o tym, że ci co podrabiają tez nie są głupkami i wyprodukują układ bez zabezpieczenia, co dla większości odbiorców będzie wygodniejsze. Nie będzie procesu aktywacji, co pozwoli im obniżyć koszty. Chiny to potęga :D


realista - 07 marca 2008, 21:48

takich nowinek to na freepatent... sa miliony
z czego 0,0001% wchodzi w zycie , wiec czym tu sie podniecac


war i at - 07 marca 2008, 21:57

,,Jakiemuś idiocie...,, widać ze na elektronice sie nie znasz... Pytanie czy chińczykom będzie sie chciało analizować schemat ideowy układu scalonego składającego sie z mnóstwa elementów? to jest to samo jak bys przeczytał program paint.exe w notatniku, prawie to samo... bardziej opłaca sie w tym wypadku opracowac nowy układ scalony czyli 0 kradzieży schematów, czyli ten system jest dobrym systemem

Pozdrawiam



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.14 | SQL: 11 | Uptime: 35 days, 6:25 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl