heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 19 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 4 stycznia 2008, 13:46

Intel porzuca OLPC

Intel wycofał swoje wsparcie dla projektu One Laptop Per Child (OLPC) – powodem jest przedłużający się spór o zaangażowanie producenta we własny, konkurencyjny projekt: Classmate PC.

Intel od początku był nastawiony do OLPC wyjątkowo sceptycznie, a nawet wrogo – projekt wybrał AMD jako dostawcę platformy sprzętowej. W szybkim tempie inżynierzy Intela stworzyli Classmate PC – konkurencyjny dla OLPC produkt, przekazywany w liczbie tysięcy sztuk jako prezent dla krajów zastanawiających się nad zakupem taniego edukacyjnego komputerka.

Taka taktyka stała się przyczyną krytyki; Nicholas Negroponte – siła sprawcza OLPC – stwierdził nawet, że korporacja „powinna się wstydzić”. Aby załagodzić sytuację, Intel postanowił zaangażować się w projekt One Laptop Per Child.

Nieoficjalnie mówiło się, że druga generacja tanich laptopów będzie już skonstruowana z wykorzystaniem komponentów Intela. Współpraca trwała jednak tylko pół roku, po naleganiach zarządu OLPC, aby Intel wycofał się z produkcji Classmate PC i skoncentrował na projektowaniu sprzętu na użytek One Laptop Per Child, gigant postanowił postąpić dokładnie odwrotnie.

Intel tłumaczy, że nie opracowano jeszcze rozwiązania, które byłoby odpowiednie do wszystkich zastosowań, a konkurencja na rynku edukacyjnych komputerków wyjdzie klientom tylko na dobre. OLPC odpowiada, że za Classmate PC stoją miliardy dolarów, które Intel może wykorzystać na przekonanie odbiorców do swojej konstrukcji – nawet jeśli będzie to wybór mniej korzystny.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

04.01.2008 r.

Microsoft rozluźnia licencję Windows Server 2008, 13:45

VIA włącza chipsety do CPU, 8:33


Nowsze

04.01.2008 r.

Motorola: Wybrane wydarzenia z kraju i ze świata w roku 2007, 13:55

Nvidia GeForce 9800 GX2 w produkcji, 16:04


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.97 | SQL: 18 | Uptime: 55 days, 19:40 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl