Dwa dyski na bit
Do zapisu informacji wykorzystywano już nośniki papierowe, magnetyczne, optyczne czy elektryczne. Dzięki naukowcom z Northeastern University kierowanym przez Chada Mirkina, do tej kolekcji dołączyły także mikroskopijne dyski o średnicy rzędu milionowej części milimetra. W opublikowanej niedawno pracy, zaprezentowali oni jak za ich pomocą można kodować informacje binarne.Proces rozpoczyna się od mikroskopijnych prętów ze złota lub niklu, z których są wycinane wspomniane dyski. Zwykle z jednego pręcika można wyodrębnić do pięciu par dysków. Pozostawienie jednej z takich par w określonym miejscu pręcika odpowiada binarnej jedynce w pięciobitowym "słowie", a jej usunięcie - zeru. Jeśli do dysków zostaną doczepione odpowiednio dobrane cząsteczki barwiące (chromofory) , dostępna staje się metoda odczytu danych za pomocą spektroskopu. Metoda ta jest o tyle ciekawa, że można ją stosować nawet na duże odległości.
Ze względu na niewielkie rozmiary, z dysków tych można utworzyć znaczniki niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Podczas prób udało się oznaczyć za pomocą dysków m.in. nici kwasu DNA. Badacze twierdzą także, że są w stanie dopasować fizyczne i chemiczne właściwości nanostruktur do konkretnych mechanizmów kodowania informacji. Wskazują oni także na możliwość bardzo szybkiego i taniego tworzenia "identyfikacyjnych" nanostruktur.
Przemysław Kobel
Wersja do druku
Podobne tematy
Dwa najaktywniej ewoluujące mobilne cyberzagrożenia polują na prywatne dane
, 07.03.2020 r.
Chiński adware atakuje Androida
, 09.10.2015 r.
PlayStation 4 za dwa tygodnie?
, 05.02.2013 r.
Silnik behawioralny podwaja CTR
, 21.09.2012 r.
Sony zapowiada dwa tablety
, 26.04.2011 r.Starsze
UE zdelegalizuje P2P?, 13:48
Operatorzy eksperymentują ze światłowodami, 13:47
Nowsze
Internetowe rozliczenia od 1 stycznia, 13:26
Microsoft poluźni restrykcje, 13:27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Łukasz - 29 grudnia 2007, 18:03
Drogi Przemysławie Kobelu
Do zapisu informacji wykorzystywano już nośniki papierowe, magnetyczne, optyczne czy elektryczne. Dzięki najlepszemu z najlepszych inżynierów (czyli mnie) wymyślone zostały nowe mechanizmy oparte o nanoszkiełka na których rysikiem można wypisać nanobity. Rysikiem można bez problemu rysować z księżyca więc wielkie odległości to pikuś w przypadku mojej metody.... Tyle mniej więcej wart jest ten artykół... nic z tego nie wynika.