Sobota, 22 grudnia 2007, 14:10
Tanie megawaty
Amerykańska firma Nanosolar obiecuje zrewolucjonizowanie przemysłu energetycznego. Jej produktem są co prawda dobrze już znane panele półprzewodnikowych fotoogniw, jednak rewolucja jest związana z ceną. Dzięki nowej technologii wytwarzania, energia powstająca w panelach może być tańsza niż ta uzyskiwana z paliw kopalnych.Wspomniane panele są pierwszymi produkowanymi na skalę przemysłową za pomocą technik drukarskich. Podstawowym materiałem wykorzystywanym podczas ich wytwarzania jest CIGS - (ang. Copper Indium Gallium Selenide), czyli połączenie miedzi, indu, galu oraz selenu. Przedstawiciele firmy podkreślają, że ich ogniwa cienkowarstwowe potrafią dostarczyć prąd o pięciokrotnie większym natężeniu niż konkurencyjne modele o podobnej konstrukcji. Producent paneli utrzymuje również, że jako pierwszy będzie w stanie je sprzedawać z zyskiem w cenie poniżej dolara za każdy wat uzyskanej mocy.
Co ciekawe, pierwsza partia opisywanych paneli trafią do instalacji budowanej dość blisko nas, bo we wschodnich Niemczech. Tam też dostarczą pierwszy megawat mocy. Jak informuje kierujący Nanosolarem Martin Roscheisen, złożono już zamówienia na całą przyszłoroczną produkcję paneli. Z takiego obrotu spraw z pewnością zadowoleni są inwestorzy firmy, do których należą m.in. założyciele słynnego Google'a.
Przemysław Kobel
Wersja do druku
Podobne tematy
Surowsze kary za ataki ransomware w projekcie nowej ustawy w stanie Maryland
, 04.03.2019 r.
Liczba ataków z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach oprogramowania rośnie
, 02.06.2017 r.
Xerox zostanie podzielony na dwie firmy
, 30.01.2016 r.
Serwerowy Broadwell nie powstanie?
, 18.07.2015 r.
Powstanie oficjalna giełda bitcoinów?
, 28.01.2015 r.Starsze
Windows XP SP3 dla wszystkich, 14:08
Apple zaatakuje Silverthornem?, 14:08
Nowsze
Aptera: Elektryczne auto, 14:29
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.28 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 1:52 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl