Poniedziałek, 17 grudnia 2007, 15:42
Mózg potrafi się przeorganizować
Naukowcy z Center for the Neural Basis of Cognition (CNBC), wspólnego projektu Carnegie Mellon University i University of Pittsburgh, odkryli w mózgu mechanizm nazwany “dynamicznym zestawianiem połączeń”. Jest to zdolność neuronów do reorganizowania się “w locie” w odpowiedzi na stymulację.- Jeśli pomyślimy o mózgu jak o komputerze, to połączenia pomiędzy neuronami będą jak oprogramowanie. Nasze badania wykazały, że to biologiczne oprogramowania zmienia się błyskawicznie w zależności od danych, które otrzymuje - mówi Nathan Urban, profesor nauk biologicznych z Carnegie Mellon.
Gdy sygnał, jak na przykład zapach, zostaje wykryty, powoduje on wzbudzenie wielu neuronów. Te zaczynają przekazywać informacje. Jest ich tak dużo, że mózg ma problemy z ich interpretacją. Do części neuronów wysyłane jest więc polecenie, by zaprzestały przesyłać dane. Dzięki temu „szum informacyjny” zostaje wyciszony i mózg może odpowiednio zinterpretować sygnały.
Dotychczas naukowcy sądzili, że o połączeniach pomiędzy neuronami decydują czynniki anatomiczne i że połączenia te mogą zmieniać się powoli.
Amerykańscy uczeni odkryli jednak, że nie są one, przynajmniej jeśli chodzi o zmysł węchu, zestawione na stałe, ale mają możliwość dynamicznego zmieniania się w zależności od dopływających sygnałów. Dzięki takiemu mechanizmowi jesteśmy w stanie wyłowić konkretny zapach i rozpoznać go. „To wyjaśnia, dlaczego wchodząc do pomieszczenia jesteśmy w stanie wyczuć zapach kwiatów, a gdy nadal wciągamy powietrze nosem możemy sprecyzować i przekonać się, że to róże” - mówi profesor Urban.
Na podstawie swoich badań naukowcy opracowali komputerowy algorytm takiego przeorganizowywania się neuronów. Symulacja pokazała, że podobnie może działać też zmysł wzroku. Gdy do komputera wgrano niewyraźne zdjęcie i zastosowano na nim opracowany algorytm, zdjęcie uległo wyostrzeniu.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Częste granie zmienia mózg
, 05.11.2013 r.
Nieznana funkcja witaminy C w oku i mózgu
, 18.07.2011 r.
Milion procesorów będzie symulowało mózg
, 09.07.2011 r.
Uzależnienie od Internetu zmienia strukturę mózgu
, 21.06.2011 r.
DARPA chce zdalnie stymulować mózgi żołnierzy
, 10.09.2010 r.Starsze
Siłą wzroku, 15:40
Odnaleziono legendarny wrak, 13:33
Nowsze
FireWire S3200 - 4-krotne szybciej, 11:55
Toshiba i Samsung udzielają sobie licencji na produkcję pamięci flash, 11:56
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.38 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 3:31 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl