heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 26 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 10 grudnia 2007, 10:19

Najpopularniejsze wirusy listopada 2007

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w listopadzie 2007 r.

Mimo zmian w czołówce 20 najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów w listopadzie 2007 r., dane z tego miesiąca po raz kolejny wskazują na brak poważnych epidemii w ruchu pocztowym.

Nastąpiła niespodziewana zmiana wśród szkodliwych programów z pierwszej trójki spowodowana awansem następujących szkodników: Scano.gen (o dwanaście pozycji), Mytob.t (również o dwanaście pozycji) oraz NetSky.x (o 8 pozycji). Zmiana ta odzwierciedla niewielką liczbę szkodliwych programów rozprzestrzeniających się za pośrednictwem ruchu pocztowego.

Lista 20 najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów charakteryzuje się obecnie tak dużą zmiennością, że każdy szkodnik z rankingu może w przyszłym miesiącu albo znaleźć się na szczycie, albo zupełnie zniknąć z zestawienia.

Listopadowe zestawienie zawiera tylko jeden program, który prawie nie zmienił swojej pozycji, i jest to Trojan-Spy.HTML.Fraud.ay, atak phishingowy. W listopadzie szkodnik ten zajmował czwartą pozycję, podczas gdy miesiąc wcześniej drugą. Celem tego trojana są użytkownicy Yandex.Dengi (systemu płatności elektronicznej Yandex). Nie jest to szczególnie oryginalny szkodliwy kod - łatwo wykrywają go zarówno programy antywirusowe jak i filtry spamu. Z kolei sfałszowane strony, które są częścią ataku, wykrywane są przez moduły antyphishingowe w popularnych przeglądarkach.

W listopadzie z rankingu zniknął znany eksploit wykorzystujący luki w zabezpieczeniach produktów firmy Adobe. Eksploit ten znalazł się w czołówce październikowej listy najbardziej rozpowszechnionych szkodników. Jednak listopadowe dane pokazują, że modyfikacje tego programu (zainfekowany plik PDF, który działa jak downloader) zniknęły tak szybko, jak się pojawiły. Rekord w tym miesiącu pobił inny eksploit, IMG-WMF.y, który wkrótce będzie obchodził drugą rocznicę pojawienia się. Program ten przeskoczył o trzynaście pozycji na szóste miejsce, przyczyniając się do powrotu do zestawienia powiązanego z nim robaka Womble.a.

W listopadzie miało miejsce stosunkowo dużo powrotów. W sumie, na listę wróciły cztery szkodniki, łącznie z Warezov.pk, który uplasował się na siódmym miejscu. Gdy dodamy do tego pięć nowości (z których najlepsze wyniki zdobył Warezov.um, uzyskując dziewiąte miejsce), awans robaka LovGate.w o dziewięć pozycji, listopadowe zestawienie zaczyna wyglądać dość nietypowo. Z jednej strony na liście reprezentowane są wszystkie stare, dobrze znane rodziny robaków: NetSky, Mydoom, Bagle, Feebs, Nyxem oraz Scano. Z drugiej strony obecność nowego trojana szpiegującego oraz trojana downloadera sprawia, że listopadowe statystyki nie są typowe. W następnych miesiącach sytuacja prawdopodobnie będzie rozwijała się w podobnym kierunku: górną część zestawienia tradycyjnie będą okupowały robaki pocztowe, niższe pozycje zajmą trojany i eksploity.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 11,25 % wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

Wykres


Najpopularniejsze wirusy listopada 2007

Najpopularniejsze wirusy listopada 2007



Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.12.2007 r.

Zapowiedź grudniowych biuletynów zabezpieczeń, 10:10

ASUSTek przenosi się do Wietnamu, 10:09


Nowsze

10.12.2007 r.

Spada sprzedaż płyt głównych, 12:21

Laureatka Nobla krytykuje Internet, 13:02


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.43 | SQL: 13 | Uptime: 35 days, 10:14 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl