Środa, 28 listopada 2007, 12:26
Tranzystor polowy w technologii C60
Badaczom z Georgia Institute of Technology udało się wyprodukować cienkowarstwowy, wydajny tranzystor polowy.Osiągnięcie jest tym ciekawsze, że element powstał w temperaturze pokojowej i składa się wyłącznie z warstw fulerenów, a więc 60-atomowych cząstek węgla. Zbudowanie wspomnianego tranzystora przybliża moment, w którym możliwe stanie się produkowanie bardzo tanich urządzeń elektronicznych, które naniesiono na elastyczne podłoże o dużej powierzchni. Najczęściej wspomina się o giętkich wyświetlaczach, inteligentnych tablicach informacyjnych czy znacznikach radiowych (RFID).
Wysokowydajny tranzystor polowy w technologii C60
Zdaniem naukowców, wszystkie podzespoły potrzebne do stworzenia elastycznych układów elektronicznych stały się dostępne. Trwają już prace nad pierwszymi bramkami logicznymi, oscylatorami i innymi podzespołami elektronicznymi. Co więcej, dzięki zastosowaniu węgla, opisywany tranzystor przewyższa niektórymi parametrami (np. ruchliwością ładunków elektrycznych) część obecnie wykorzystywanych technologii. Z kolei niska temperatura wytwarzania pozwala umieścić elementy na plastikowym podłożu. Istnieją również pewne niedogodności technologii C60. Na przykład, obecne układy węglowe nie mogą być wystawione na wpływ powietrza - wymagana jest atmosfera azotu.
Przemysław Kobel
Wersja do druku
Podobne tematy
Najmniejszy tranzystor uzyskany z arsenku galu
, 11.12.2012 r.
Intel Xeon z tranzystorami 3D
, 13.04.2012 r.
Protonowy tranzystor zapowiada epokę bioelektroniki
, 21.09.2011 r.
Intel wprowadza tranzystory w trzeci wymiar
, 04.05.2011 r.
Tranzystor na pojedynczym elektronie
, 20.04.2011 r.Starsze
AMD zastanawia się nad AGEIA, 12:21
Google wchodzi w energię, 12:19
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.36 | SQL: 14 | Uptime: 326 days, 21:15 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl