Środa, 21 listopada 2007, 13:50
Pentor: Elektronika użytkowa w Internecie nawet o 19 proc. tańsza
Raport instytutu badawczego Pentor Research International pokazuje, że ceny elektroniki użytkowej sprzedawanej przez sklepy internetowe są średnio o 9 proc. niższe w porównaniu z ofertą sieci tradycyjnych elektromarketów. Różnice w cenach w poszczególnych kategoriach produktowych wyniosły od 3 do 21 proc.Najtańszym spośród badanych sklepów okazał się Agito.pl, w zestawieniu cen dla wszystkich kategorii produktowych oferta Agito.pl była średnio o 16 proc. korzystniejsza w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi i 8 proc. w stosunku do sklepów internetowych.
Instytut badawczy Pentor porównał ceny w najpopularniejszych sklepach internetowych z elektroniką użytkową oraz tradycyjnych elektromarketach. Badaniem objęto 14 marketów warszawskich należących do pięciu największych sieci AGD i RTV w Polsce: Saturn, Media Markt, Electroworld, Euro, Avans oraz siedem sklepów internetowych. Wybrano je na podstawie liczby unikalnych użytkowników określonej przez Megapanel PBI/Gemius oraz zgodności asortymentu z kategoriami ujętymi w badaniu.
Badanie zrealizowano 20 października. Przedmiotem jednodniowego badania było 400 produktów najpopularniejszych marek, które na potrzeby analizy podzielono na następujące kategorie: aparaty fotograficzne; urządzenia drukujące; palmtopy i notebooki; telefony GSM; duże AGD; drobne AGD; RTV; komponenty komputerowe i oprogramowanie; monitory.
W kategorii Drobne AGD – obejmującej takie produkty, jak: czajniki, krajalnice, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, golarki, odkurzacze i żelazka – ceny oferowane przez tradycyjne sklepy były od 7 proc. do 28 proc. wyższe niż w najtańszym sklepie internetowym Agito.pl.
Rozpiętość różnic cenowych kategorii Duże AGD jest mniejsza w porównaniu z zebranymi danymi dla produktów zaliczanych do kategorii Drobne AGD. Zbadane ceny oferowane przez sklepy tradycyjne były co najmniej o 13 proc. wyższe w porównaniu z najtańszym sklepem internetowym. Spośród sklepów tradycyjnych najkorzystniej w tym zestawieniu wypadła oferta salonów z sieci Euro, która okazała się o 13 proc. droższa w porównaniu z cenami odnotowanymi w internetowym markecie Agito.pl.
W kategorii RTV badanie wykazało największe różnice procentowe dla obu porównywanych kategorii sklepów. Oferta tradycyjnych marketów była średnio o 15 proc. droższa w porównaniu z wynikami uzyskanymi w badanych sklepach internetowych. Najtańszy spośród sklepów internetowych Agito.pl oferował produkty zaliczane do tej kategorii w cenach o 22 proc. niższych od najdroższego sklepu tradycyjnego.
Przedstawione przez Pentor wyniki dla wszystkich kategorii pokazują, że elektronika użytkowa w sklepach internetowych objętych badaniem jest średnio o 9 proc. procent tańsza niż w tradycyjnych marketach. Spośród sklepów internetowych najniższe ceny w większości kategorii produktowych odnotowano w internetowym markecie Agito.pl. Wśród sklepów tradycyjnych najkorzystniejsza okazała się oferta marketów z sieci Media Markt i Electroworld.
Statystyki pokazują, że dla wszystkich kategorii produktowych, ceny w Agito.pl są średnio 13 proc. niższe niż w sklepach z sieci Media Markt oraz 15 proc. w porównaniu z ofertą salonów sieci Electroworld. Najwyższe ceny odnotowano w sieci Avans. Ujęte w ramach badania produkty w warszawskich salonach tej sieci były średnio o 23 proc. droższe niż w najtańszym sklepie internetowym.
Największe zróżnicowanie cen odnotowano w najpopularniejszych kategoriach: Małe AGD; Duże AGD oraz RTV.
Wersja do druku
Podobne tematy
Pieniądze albo pliki – jak zapobiec wymuszeniom w internecie?
, 11.05.2017 r.
Płatne treści w polskim internecie
, 18.07.2012 r.
Elektronika tanieje - raport Skąpiec.pl
, 06.04.2011 r.
Grafenowa elektronika samodzielnie się schłodzi?
, 04.04.2011 r.
Doskonalsza elektronika dzięki grafenowym nanowstążkom
, 25.03.2011 r.
Skargi na zakupy w Internecie
, 12.10.2010 r.
Chiny: Żadnej prywatności w Internecie
, 15.07.2010 r.
Chcą inwigilacji w polskim Internecie
, 20.08.2009 r.
Grafenowa elektronika coraz bliżej
, 19.11.2008 r.
Pentor: Jak polskie firmy archiwizują pocztę elektroniczną?
, 13.03.2008 r.Starsze
Vista bardziej wymagająca niż system dla superkomputerów, 12:54
Niemiecki sąd wstrzymuje sprzedaż iPhone, 12:52
Nowsze
Open source dla osób starszych, 20:27
Dysk optyczny 1-terabajtowy, 20:29
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.59 | SQL: 20 | Uptime: 326 days, 20:33 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl