heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 22 października 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 16 listopada 2007, 10:43

Sterowanie oddechem

Nie ustają eksperymenty z nowymi sposobami obsługi komputera. Jednak mimo iż próbowano już sterować elektronicznymi urządzeniami za pomocą wstrząsów, gestów wykonywanych przed kamerą, czy nawet myśli, wciąż najlepiej sprawdzają się zwykła myszka i klawiatura.

Najnowszy pomysł na obalenie koalicji gryzoni z klawiszami zaprezentowali badacze z Georgia Institute of Technology. Wymyślili oni bowiem sposób na zastąpienie myszki dmuchaniem na ekran. Co ciekawe, opracowany przez nich system jest w stanie dość precyzyjnie określić kierunek strumienia powietrza, wykorzystując nagrania z jednego tylko mikrofonu (np. wbudowanego w notebooka). Okazuje się bowiem, że przemieszczaniu się "odmuchiwanego" celu na ekranie towarzyszy dość łatwa do rozpoznania zmiana charakterystyki szumu docierającego do mikrofonu.Technika nosząca nazwę BLUI (Blowable and Localized
User Interaction
) po krótkiej kalibracji jest w stanie określić pozycję kursora z dokładnością od 62% (w wypadku podzielenia ekranu na 36 pól) do 100% (9 pól). Jak widać jej precyzja jest zbyt mała, aby można było sobie "pogwizdać" na Excela, ale już teraz możnaby znaleźć dla niej szereg przydatnych zastosowań, i to nie tylko w grach wideo.

Przemysław Kobel


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

16.11.2007 r.

Cisco będzie inwestować w Polsce, 10:40

24 mld z polskich komórek, 10:39


Nowsze

16.11.2007 r.

SP1 dla Visty w dalszych testach, 12:42

LCD odporne na zabrudzenia, 12:43


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


zammer - 16 listopada 2007, 12:46

To tak jak z nadmuchiwaniem balonów. Nie da się dmuchać i dmuchać, w końcu człowiek padnie ;)Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.94 | SQL: 13 | Uptime: 63 days, 16:20 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl