heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 6 grudnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 14 listopada 2007, 17:01

"Ojciec" Uniksa uwolniony

MIT (Massachusetts Institute of Technology) zrobił nie lada niespodziankę miłośnikom Open Source. Udostępniono bowiem kod źródłowy systemu operacyjnego MULTICS (Multiple Information and Computing Service). System ten był “ojcem” Uniksa i wszystkich nowoczesnych systemów operacyjnych.

W swoim czasie wywarł on olbrzymi wpływ na rozwój systemów komputerowych. Był bardzo rozbudowany i wydajny. Unix to jego uproszczona wersja.

Ostatnia działająca instalacja Multicsa została wyłączona 31 października 2000 roku.
Teraz system operacyjny można pobrać ze strony MIT.

Niestety, jest też i zła wiadomość. Multics działa tylko z dedykowanym sprzętem, więc nie uda się go zainstalować na współczesnych komputerach. Bardzo możliwe, że w ogóle nie istnieje sprzęt, na którym można by go używać. Multics posłuży więc jedynie miłośnikom historii do badania rozwoju systemów komputerowych.

Pozostałym fanom komputerów pozostaje liczyć na to, że pojawi się emulator, który pozwoli uruchomić Multicsa na współczesnym pececie.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.11.2007 r.

50 Mb/s w ofercie TP, 16:59

Unia chce telekomunikacyjnego superregulatora, 16:57


Nowsze

14.11.2007 r.

Wstrząsające parowanie, 17:06

Pracuj.pl: Budowlańców i inżynierów coraz bardziej brak, 17:27


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.56 | SQL: 11 | Uptime: 20 days, 11:27 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl