heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 21 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 26 października 2007, 11:02

Fab32 - 45 nm Intela

Pierwsza fabryka Intela przystosowana do produkcji w procesie 45 nanometrów (nm) na wielką skalę rozpoczęła dzisiaj oficjalnie wytwarzanie nowej generacji procesorów.

Nowy zakład określany jest w skrócie jako „Fab 32”, a jego budowa kosztowała 3 miliardy dolarów. Wykorzystywany w nim będzie nowatorski proces technologiczny 45nm, bazujący na przełomowych pracach Intela, które umożliwiły „ponowne wynalezienie” niektórych obszarów tranzystorów wewnątrz procesorów, co zmniejsza wycieki energii.

W 45-nanometrowych tranzystorach materiał izolacyjny bramki wykonany jest z materiału hi-k bazującego na hafnie, natomiast sama bramka zrobiona jest z metalu. Dzięki nowej technologii procesory Intela będą szybsze, bardziej energooszczędne, wolne od związków halogenu i ołowiu, a także będą zużywać wyjątkowo mało energii. Firma zamierza wprowadzić swój pierwszy procesor w technologii 45 nm już 12 listopada.

Uruchomienie zakładów Fab 32 w Arizonie jest świadectwem nieustających inwestycji, jakie Intel czyni w swoje najważniejsze strategicznie aktywa – najbardziej na świecie zaawansowaną i przyjazną dla środowiska sieć produkcyjną” – powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny Intela. „Magia procesu 45nm oraz nowa konstrukcja naszych tranzystorów sprawiają, że możemy oferować klientom wydajne i energooszczędne procesory należące do wszystkich segmentów rynku, od najpotężniejszych układów serwerowych aż po różnorodne procesory do urządzeń mobilnych, a także wszelkie warianty pośrednie.

Fab 32 to szósta fabryka Intela produkująca z wafli krzemowych 300 mm i druga stosująca proces 45 nm. Intel już w styczniu rozpoczął produkcję procesorów 45nm w swojej fabryce rozwojowej w Oregonie, znanej pod nazwą D1D. Obecnie przestawia się na produkcję wielkoskalową, otwierając zakłady Fab 32. Dwie podobne fabryki (45 nm, 300 mm) powinny zostać uruchomione w przyszłym roku w Kiryat Gat w Izraelu (Fab 28) i Rio Rancho w Nowym Meksyku (Fab 11x). Wykorzystanie wafli 300 mm redukuje koszty produkcji w przeliczeniu na układ, a jednocześnie zmniejsza wykorzystanie zasobów naturalnych.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.10.2007 r.

W poszukiwaniu nowych izotopów, 7:32

Gra redukująca hormon stresu, 7:29


Nowsze

26.10.2007 r.

Firma Xerox została umieszczona w DJSI, 11:35

Linux przegrywa z Windows w serwerach, 11:37


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 1.16 | SQL: 14 | Uptime: 57 days, 9:54 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl