heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 29 listopada 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 14 listopada 2004, 13:54

PiS opowiada się za rozwojem wolnego oprogramowania

Podczas konferencji "Informatyzacja katastru - szanse i zagrożenia", która we wtorek odbywała się w Sejmie, Ludwik Dorn powiedział, że "dominacja nauczania systemu operacyjnego Windows (produkt firmy Microsoft) w polskich szkołach odbiera Polakom wolność wyboru innego systemu operacyjnego".


Dorn podkreślił, że PiS opowiada się za rozwojem w Polsce wolnego oprogramowania (umożliwiającego dowolne modyfikowanie programu przez użytkownika w zależności jego od potrzeb) oraz neutralnością technologiczną państwa w dziedzinie informatyki.

Szef klubu PiS, podsumowując pierwszy rok działalności grupy roboczej PiS ds. informatyzacji administracji publicznej, powiedział, że konieczne jest przeprowadzenie "szczegółowej diagnozy stanu informatyzacji administracji publicznej".

Według Dorna, w przyszłości należałoby przesunąć dział administracji rządowej "informatyzacja" do innego urzędu. Obecnie podlega on resortowi nauki i informatyzacji.

"Choć minister Michał Kleiber, pod względem merytorycznym, jest przez nas oceniany jak najbardziej kompetentnie, to umiejscowienie działu informatyka przy tak słabym ministrze do niczego dobrego nie doprowadzi" - powiedział Dorn.

Jego zdaniem, o słabości ministra nauki i informatyzacji świadczy mała skuteczność w pozyskiwaniu danych o stanie informatyzacji państwa. "Gdy podległy mu resort, przygotowując raport o stanie informatyzacji państwa rozesłał po ministerstwach ankiety, to najsilniejsze resorty nie odpowiedziały na nie" - wyjaśnił Dorn. Dodał, że jego zdaniem konieczne jest powstanie polskiego odpowiednika Francuskiej Agencji Rozwoju Administracji Elektronicznej, który odpowiadałby za realizację informatyzacji państwa.

W opinii Dorna agencja powinna działać albo przy ministrze nadzorującym administrację publiczną lub bezpośrednio przy prezesie Rady Ministrów.

Źródło: hacking.pl


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.11.2004 r.

Z kłopotami do Polaków, 13:53

Koniec nagrywania filmów w kinach?, 13:50


Nowsze

17.11.2004 r.

Test bloków wodnych 2004, 10:43

20.11.2004 r.

22 procent na internet, 2:22


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 1.78 | SQL: 13 | Uptime: 65 days, 11:23 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl