Piątek, 10 sierpnia 2007, 08:48
NewConnect alternatywnym systemem obrotu papierami wartościowymi
30 sierpnia rusza nowy rynek NewConnect, który jako alternatywny system obrotu papierami wartościowymi może stać się odpowiednikiem nowojorskiej Nasdaq i londyńskiego AIM. W związku z tym coraz częściej pada pytanie, czy wśród polskich debiutantów znajdą się firmy na miarę Google, Microsoft czy Intel.W kontekście przełomów i innowacji najczęściej słyszy się o spółkach z branży informatycznej, bądź internetowej. To te dwie gałęzie od kilku lat zadziwiają świat swoimi osiągnięciami, a dyfuzja ich innowacji jest szybsza, niż ktokolwiek kilkanaście lat temu mógł marzyć. Nic, więc dziwnego, że to właśnie spółki z tych segmentów są oczkiem w głowie inwestorów na całym świecie, a zdania na ich temat są tak podzielone.
„NewConnect to wielka szansa dla firm posiadających kompetentne zespoły menedżerskie z dobrze zdefiniowaną wizją rozwoju i kompetencjami w obszarze realizacji tej wizji. NewConnect to przede wszystkim dostęp do kapitału, który spółka może stracić lub pomnożyć. W przypadku mniejszych podmiotów właśnie jakość kadry zarządzającej będzie kluczowym elementem sukcesu na nowym rynku i właśnie na jakość zarządu należy zwracać dużą uwagę w procesie analizy poszczególnych inwestycji.” – powiedział Marcin J. Duszyński, prezes Zarządu Capital One Advisers sp. z o.o. - Autoryzowanego Doradcy rynku NewConnect.
Flagowym przykładem firmy, której synonimem mogłoby być słowo innowacja (bądź sukces) jest amerykańskie Google (NASDAQ: GOOG). Garażowe przedsiębiorstwo założone w 1998 roku przez dwóch studentów uniwersytetu Stanforda wykazuje obecnie przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Momentem przełomowym dla Spółki było wejście w 2004 roku na NASDAQ (IPO pod wdzięcznym hasłem don’t be evil), które znacznie przyśpieszyło światową ekspansję marki i pozwoliło na przejęcia dynamicznie rozwijających się serwisów internetowych takich jak np. YouTube.
Google nic nie wytwarza, a jedynie robi wszystko by spełniać swoją misję jaką jest skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi. Powyższy przykład ilustruje, że na informacji można nieźle zarobić, należy jednak odpowiednio ją przetworzyć, zaprezentować i ułatwić z niej korzystanie.
Przedsiębiorstwa z sektora prywatnego jak również instytucje publiczne szczególnie odczuwają potrzebę odpowiedniego zarządzania informacją. Obieg dokumentów, procesy prowadzenia rejestrów, czy ksiąg powinny zostać wsparte odpowiednimi technologiami informacyjnymi. Potrzeby te adresuje w swojej ofercie Spółka Rodan Systems SA.
„Rodan System S.A. od wielu lat wspiera organa administracji publicznej oraz przedsiębiorstwa w zarządzaniu procesami pracy i obiegiem dokumentów a także katalogowaniem oraz przetwarzaniem zbiorów informacyjnych. Nasza autorska platforma OfficeObjects® z powodzeniem została wdrożona w instytucjach takich jak Narodowy Bank Polski czy Ministerstwa.” – powiedział Witold Staniszkis, prezes Zarządu Rodan System S.A.
Rodan System S.A. jest jedną z kilkunastu spółek, które zapowiedziały chęć wejścia na tworzony właśnie rynek. Do tej pory rozwój firmy bazował na innowacyjnych rozwiązaniach informatycznych opartych o międzynarodowe prace badawczo-rozwojowe. Firma ma za sobą szereg wdrożeń w tym tak prestiżowe i rewolucyjne na skalę europejską jak system EWD-P czyli Europejska Wymiana Dokumentów-Polska. System został zrealizowany na zlecenie Ministerstwa Nauki i Informatyki oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Jest to jeden z najnowocześniejszych w Unii Europejskiej systemów do elektronicznej wymiany dokumentów, związanych z udziałem Polski w unijnym procesie legislacyjnym. System obejmuje swym działaniem wszystkie Ministerstwa i Urzędy Centralne w Polsce oraz przedstawicielstwo Polski w Brukseli.
Niewątpliwą przewagą konkurencyjną Spółki jest innowacyjność produktów i rozwiązań OfficeObjects® - czyli własnej platformy produktowej. Produkty i rozwiązania OfficeObjects® są przystosowane do współpracy z oprogramowaniem i narzędziami typu open source, a także wspierają otwarte standardy wymiany informacji poprzez umożliwienie obsługi różnych wzorców dokumentów. Takie wykorzystanie oprogramowania przyczynia się do zmniejszenia kosztów funkcjonowania nowoczesnej administracji oraz większego bezpieczeństwa i elastyczności wymiany informacji publicznych.
NewConnect powstał z myślą o spółkach, działających zwłaszcza w obszarze nowych technologii, którym zastrzyk kapitału otworzy możliwość wykorzystania potencjału tkwiącego w ich innowacyjności, a w efekcie da szansę na dynamiczny rozwój. Ze względu na specyfikę emitentów rynek NewConnect oferuje bardzie liberalne wymogi formalne oraz obowiązki informacyjne, a co za tym idzie tańsze pozyskanie kapitału. Stanowi to szansę dla takich spółek jak Rodan Systems S.A., które nie są jeszcze gotowe do wejścia na giełdę, a dla których dostęp do kapitału byłby szansą na przyspieszenie wzrostu ich wartości. Z kolei instytucja Autoryzowanego Doradcy służy wsparciu spółek w wywiązywaniu się z obietnic wobec inwestorów, i tym samym podnosi wiarygodność w ich oczach.
Dzięki debiutowi na rynku NewConnect Spółka Rodan System S.A. ma zamiar skomercjalizować swoje zasoby wiedzy i technologii zdobyte poprzez udział w wielu projektach badawczo-rozwojowych. Innowacyjne rozwiązania pozwolą Spółce nie tylko konkurować, lecz również twórczo współpracować z największymi światowymi graczami.
***
Firma Rodan Systems SA (www.rodan.pl) rozpoczęła działalność na rynku informatycznym w latach dziewięćdziesiątych. Dzięki długoletniemu doświadczeniu oraz wielu zrealizowanym rozwiązaniom jest znanym i cenionym dostawcą systemów informatycznych. Rodan Systems SA jest producentem oprogramowania wspierającego zarządzanie informacją, opartego o własną platformę produktową OfficeObjects®.
Istotną rolę w działalności firmy zajmują prace badawczo-rozwojowe. Za udział w europejskich projektach badawczych firma Rodan Systems została uhonorowana „Kryształową Brukselką”. W rankingu firm innowacyjnych publikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” w 2005 roku, wśród 100 Najlepszych Przedsiębiorstw firma Rodan Systems SA jest sklasyfikowana na 6 miejscu. Spółka jest również laureatem Rankingu 500 Najbardziej Innowacyjnych Firm 2005 na podstawie wyników uzyskanych w programie badawczym nad innowacyjnością polskiej gospodarki prowadzonym przez Polską Akademię Nauk.
Jako jedyna polska firma, Rodan Systems SA jest partnerem Europejskiej Platformy Technologicznej NESSI (Networked European Software & Services Initiative), inicjatywy promowanej przez 13 największych korporacji branży ICT. Obok IBM i SAP, Spółka jest założycielem Business Process Management Working Group, co jest ogromnym sukcesem i dowodem uznania wysokiego, światowego poziomu zaawansowania technologicznego rozwiązań informatycznych Rodan Systems. W 2005 roku firma Rodan Systems rozpoczęła Inicjatywę Akademicką OfficeObjects®, polegającą na udostępnieniu Wyższym Uczelniom, do celów dydaktycznych i naukowo-badawczych, oprogramowania opartego o platformę OfficeObjects®.
Capital One Advisers Sp. z o.o. (www.capitalone.pl) działa na rynku kapitałowym od 2002 roku specjalizując się w doradztwie przy pozyskiwaniu finansowania dłużnego i kapitałowego, przy fuzjach i przejęciach, sprzedaży przedsiębiorstw i wprowadzaniu spółek do publicznego obrotu giełdowego. Zespół doradców ekonomicznych Capital One Advisers posiada ponad 10 lat doświadczeń w zakresie realizacji krajowych i międzynarodowych transakcji kapitałowych oraz w doradztwie finansowym i strategicznym. Ekspertyza członków zespołu firmy oparta jest na pracy doradczej dla szeregu dużych prywatnych i instytucjonalnych klientów oraz praktycznej działalności inwestycyjnej po stronie międzynarodowych funduszy typu "private equity".
Wersja do druku
Podobne tematy
Rodan Systems zadebiutował na NewConnect
, 28.01.2008 r.
Rodan Systems S.A. coraz bliżej debiutu na NewConnect
, 25.10.2007 r.
NewConnect wystartował
, 30.08.2007 r.Starsze
Świetlana przyszłość energii słonecznej, 8:45
Petaflop nadchodzi, 8:44
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.05 | SQL: 12 | Uptime: 141 days, 21:10 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl