Poniedziałek, 2 lipca 2007, 12:06
Najpopularniejsze wirusy czerwca 2007
Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w czerwcu 2007 r.Tak, jak się spodziewaliśmy, rozpoczyna się tradycyjny wakacyjny okres zastoju w epidemiach wirusów. W czerwcu 2007 r. w czołówce zestawienia 20 najpopularniejszych szkodników znalazły się dobrze znane rodziny - nie typowi weterani, ale kilka prawdziwych dinozaurów ze świata wirusów.
Po długiej przerwie na pierwszym miejscu ponownie uplasował się lider z 2004 i 2005 r. - robak NetSky.q. Po piętach depcze mu robak z równie starej rodziny - Bagle.gt. Natomiast NetSky.t, majowy zwycięzca spadł na trzecie miejsce.
Na największą uwagę zasługuje prawdopodobnie zniknięcie z zestawienia majowego wichrzyciela - Sober.aa. Robak ten pojawił się nagle, po tym jak ukrył się na sześć miesięcy, i zajął w tym miesiącu czwarte miejsce, po czym znów zniknął. Czy kiedykolwiek ujrzymy jeszcze tą rodzinę w zestawieniu? Przypuszczamy, że nie.
W maju swoje pozycje umocniły starsze robaki. Byliśmy świadkami powrotu robaka Sober.aa, który zepchnął nową generację niebezpiecznych robaków Warezov. Prawie wszystkie z tych robaków zniknęły z naszych zestawień w zeszłym miesiącu, nadal jednak walczą o swoją pozycje. Zaledwie miesiąc temu analizowaliśmy Agent.bgs, który uplasował się na ósmym miejscu. Celem tego trojana jest tworzenie botnetów Warezova i wygląda na to, że w czerwcu botnet ten wywołał falę nowych wariantów Warezova.
Trzem nowym wariantom udało się zaklasyfikować do pierwszej dziesiątki, a Warezov.oz doszedł nawet do piątego miejsca. W najbliższym czasie pojawi się najprawdopodobniej spora liczba nowych wariantów stworzonych przez tych nieznanych autorów. Komputery zainfekowane
Warezovem wykorzystywane są ogólnie jako platformy do wysyłania spamu.
Robaki z rodziny Zhelatin nie wytrzymały konkurencji z Warezovem. To już drugi miesiąc z rzędu, w którym żaden z nich nie zaklasyfikował się do naszych rankingów. Również Feebs i Scano powoli przesuwają się w dół tabeli i w każdej chwili mogą zniknąć, tak jak Sober.aa.
Kto pozostaje? W tym miesiącu jest to NetSky, Mytob, Bagle oraz Warezov. Można powiedzieć, że te cztery rodziny robaków długo jeszcze będą utrzymywały się na listach najpopularniejszych szkodników, może nawet przez lata (NetSky i Mytob już teraz mają długą historię). Podczas gdy Sober.aa zniknął, powrócił Nyxem.e. Robak ten stanowi dużą zagadkę. Przez długi czas był to najpowszechniejszy robak, po czym zniknął z zestawienia 20 najpopularniejszych szkodników, a następnie pojawił się - i to w czołówce. Później zniknął po raz kolejny i gdy już prawie całkiem o nim zapomnieliśmy, powrócił, tym razem na jedenastym miejscu.
Jeśli chodzi o ostatnie pozycje zestawienia 20 najpopularniejszych szkodników, nadal zajmują je stare warianty robaków Mytob oraz NetSky, można jednak zobaczyć tam również interesujące nowe wirusy, np. Virus.Win32.Grum.a oraz Exploit.Win32.IMG-WMF.y, który nadal wykorzystuje lukę w plikach WMF. Eksploit ten został wykorzystany do rozprzestrzeniania niektórych wariantów robaka Feebs.
Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 11,40% wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.
Zestawienie:
Najpopularniejsze wirusy czerwca 2007
Wersja do druku
Podobne tematy
Najpopularniejsze monitory LED na rynku Polskim
, 09.05.2013 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy maja 2010
, 18.06.2010 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy kwietnia 2010
, 06.05.2010 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy - styczeń 2010
, 09.02.2010 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy - grudzień 2009
, 07.01.2010 r.Starsze
Intel: Milion czterordzeniowych procesorów, 18:02
Laser przyspieszy dyski twarde, 18:01
Nowsze
Embedos nawiązał współpracę z Intelem, 14:44
Barcelona w sierpniu, 18:50
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 3.90 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 2:27 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl