heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 21 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 14 czerwca 2007, 12:42

Intel i Google chcą energooszczędnych pecetów

Intel, Google i kilka innych firm oznajmiło, że mają zamiar pracować nad poprawieniem wykorzystania energii przez komputery. Celem wspomnianych przedsiębiorstw jest promowanie takiego zasilacza do pecetów i serwerów, który charakteryzowałby się ponad 90-procentową sprawnością. Urządzenia takie pozwoliłoby zaoszczędzić energię i zredukować temperaturę pracy komputera.

Obecnie, jak poinformował Urs Hölzle z Google’a, połowa energii dostarczanej do pecetów jest marnowana. Zamienia się ona w bezużyteczne ciepło lub jest tracona podczas konwersji z prądu zmiennego na stały. Nieco lepszą sprawnością mogą poszczycić się serwery. W ich przypadku marnowane jest „tylko” 30% energii.

Lepiej skonstruowane zasilacze i podzespoły pozwoliłyby na wykorzystanie co najmniej 90% pobranej energii. Google ma na tym polu spore osiągnięcia. Firma twierdzi, że jej serwery wykorzystują od 90 do 93 procent dostarczanej im energii. To nie jest problem technologiczny. Już w tej chwili wykorzystujemy zasilacze, których skuteczność wynosi 90 procent - mówi Hölzle.

Głównym problemem jest cena. Przeciętny pecet, w którym zastosowano by lepiej wykorzystujące energię komponenty, zdrożeje o 20 dolarów. W przypadku serwera cena wzrośnie o 30 dolarów.

Koszty można by obniżyć, jeśli wspomniane komponenty produkowane byłyby na skalę masową. Ponadto pomóc też może odpowiednia polityka koncernów energetycznych. Kalifornijska firma Pacific Gas and Electric udziela swoim klientom zniżki na dostarczaną energię, jeśli używają oni energooszczędnych komputerów.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.06.2007 r.

Opracowano samonaprawiający się materiał, 12:39

Planet: Bezprzewodowa karta sieciowa Pre-N z interfejsem USB 2.0, 12:36


Nowsze

14.06.2007 r.

O kim pisano najczęściej w polskim Internecie w maju?, 14:00

15.06.2007 r.

Komputer vs pokerzyści, 10:43


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


DaRiO - 18 czerwca 2007, 08:28

Ale bzdury ktos wymysla. Konwertery do serwerow marnuja 'tylko' 30% energii?!! Do serwerow i stacji bazowych juz od dawna robimy konwertery o skutecznosci 80% a dzisiejsze to 90% i wiecej. Z PC tami moze byc problem bo sa to SPS stosunkowo malych mocy, a przede wszystkim dlatego ze zajmuja sie tym firmy ktore za wszelka cene chca to zrobic jak najtaniej.Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 1.11 | SQL: 18 | Uptime: 57 days, 9:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl