heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 7 maja 2007, 13:50

Lepiej być młodym i sprawnym

Najbardziej dyskryminowanymi grupami społecznymi na rynku pracy są osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni – wynika z ankiety portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Ankieta została przeprowadzona w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, mającej zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.

Akcja „Pracodawcy dla aktywizacji” to nie tylko badanie wśród użytkowników portalu Pracuj.pl. - Podobnie jak w pierwszej edycji, przekażemy 2zł z każdego ogłoszenia rekrutacyjnego, umieszczonego w maju na Pracuj.pl, na szkolenia zawodowe dla osób niepełnosprawnych organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. W wyniku zeszłorocznej edycji uzbierano ponad 20 tys. złotych. Za tę kwotę uda się przeszkolić 30 osób niepełnosprawnych – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, która jest właścicielem portalu Pracuj.pl.

Jak wynika z ankiety, aż 90% użytkowników portalu Pracuj.pl uważa, że w Polsce istnieją grupy społeczne, które są pomijane lub dyskryminowane na rynku pracy. Tylko 1,5% badanych jest przeciwnego zdania.

Osoby pracujące i poszukujące pracy, zapytane o pomijane na rynku pracy grupy, najczęściej wskazywały na osoby po 50. roku życia (61%), niepełnosprawnych (51%), a także byłych więźniów (48%), młode matki (48%), osoby długotrwale bezrobotne (47%) oraz osoby wchodzące na rynek pracy (44%). Co ciekawe, na byłych więźniów jako grupę dyskryminowaną znacząco częściej wskazywali pracodawcy niż pozostali uczestnicy badania.

Osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni są również zdaniem ankietowanych najbardziej dyskryminowanymi grupami na rynku pracy - uważa tak odpowiednio 21% i 20% respondentów. Na trzecim miejscu wśród najbardziej dyskryminowanych grup znalazły się osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Pracodawcy zwrócili też uwagę na problem bezrobocia wśród byłych sportowców oraz na dyskryminację osób z innych kręgów kulturowych.

Wykres 1. Jakie grupy społeczne są najbardziej dyskryminowane na rynku pracy?

Wykres 1. Jakie grupy społeczne są najbardziej dyskryminowane na rynku pracy?



Jako najczęstszy przejaw dyskryminacji na rynku pracy wymienia się kierowanie się uprzedzeniami i stereotypami przy wyborze kandydata do pracy - za istotny problem uważa to blisko 62% ankietowanych. Na kolejnych miejscach wymieniane są: nierówny dostęp do ofert pracy/brak odpowiednich ofert pracy (56%), niechęć do zatrudniania na czas nieokreślony/na umowę o pracę (44%) oraz niższa niż przeciętna w danym środowisku czy branży płaca (43%).

Wykres 2. Jak rozumiesz dyskryminację na rynku pracy?

Wykres 2. Jak rozumiesz dyskryminację na rynku pracy?



Ponad połowa ankietowanych, zapytana o działania, które mogłyby przyczynić się do stosowania „polityki równych szans” i aktywizacji biernych zawodowo grup społecznych, wskazywała na szkolenia zawodowe i ułatwiające powrót na rynek pracy. Na kolejnych miejscach znalazło się promowanie otwartego rynku pracy dla wszystkich poprzez kampanie społeczne oraz dostosowanie miejsc pracy do potrzeb określonych grup (oba wskazania po 43%).

Wykres 3. Jakie działania mogą przyczynić się do stosowania polityki równych szans i aktywizacji biernych zawodowo grup społecznych?

Wykres 3. Jakie działania mogą przyczynić się do stosowania polityki równych szans i aktywizacji biernych zawodowo grup społecznych?



Co ciekawe, głosy pracodawców dotyczące powyższego zagadnienia były zupełnie odmienne niż pozostałych uczestników rynku pracy. Najczęściej wskazywanym przez nich udogodnieniem było zmniejszenie kosztów pracy (68%), a dopiero w dalszej kolejności szkolenia zawodowe (48%), czy dostosowanie miejsc pracy do potrzeb określonych grup (45%).


Informacje o badaniu:
Ankieta dotycząca dyskryminacji na rynku pracy była dostępna na stronie www.pracuj.pl od 1 do 30 kwietnia 2007 roku. Odpowiedziało na nią w sumie 2489 osób, wśród których znalazły się: osoby pracujące, osoby poszukujące pracy, pracodawcy oraz studenci i absolwenci. Podane w raporcie wyniki odnoszą się do grupy wszystkich ankietowanych bez nielicznej grupy pracodawców, chyba że podano inaczej


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.05.2007 r.

Energia z piwa, 19:58

IBM: "śniegowy" układ scalony, 19:56


Nowsze

07.05.2007 r.

Symantec: Niebezpieczne WGA, 13:51

08.05.2007 r.

Micron wprowadza 1066 MHz pamięci, 20:51


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.87 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 21:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl