Piątek, 20 kwietnia 2007, 13:23
Sposób na gaz cieplarniany?
Chemicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zaprezentowali urządzenie, które wykorzystuje energię słoneczną do zamiany gazu cieplarnianego w użyteczny produkt.Profesor Clifford Kubiak, specjalizujący się w chemii i biochemii, oraz jego student, Aaron Sathrum, stworzyli prototypowe urządzenie, które zamienia energię słoneczną w energię elektryczną i rozbija dwutlenek węgla na tlenek węgla i tlen.
Prototyp wciąż potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania, ale docelowo ma sam produkować potrzebną energię.
Urządzenie Kubiaka i Sathruma zbudowane jest z półprzewodnika i dwóch warstw katalizatorów. Najpierw fotony z energii słonecznej przechwytywane są przez półprzewodnik, następnie produkowana jest energia elektryczna, a na końcu jest ona dostarczana do katalizatorów, produkujących tlen i tlenek węgla. Ten drugi gaz jest szkodliwy dla człowieka, ale jest też szeroko wykorzystywany w przemyśle chemicznym. Obecnie pozyskuje go się z naturalnych gazów. Urządzenie amerykańskich naukowców samodzielnie produkuje energię z odnawialnych źródeł, redukuje ilość gazu cieplarnianego (dwutlenku węgla) w atmosferze i dostarcza gazu potrzebnego w przemyśle chemicznym.
Do zbudowania urządzenie potrzebny był specjalny katalizator. Laboratorium Kubiaka stworzyło dużą molekułę, której podstawę stanowią trzy atomy aluminium. Konieczne było też znalezienie odpowiedniego półprzewodnika. Początkowo testowano krzem, gdyż jest on dobrze poznany. Okazało się jednak, że nie spełnia on swoich zadań wystarczająco dobrze. Użyto więc fosforku galu, który dostarczył dwukrotnie więcej energii niż krzem.
Sathurm i Kubiak pracują nad ulepszeniem swojego urządzenia.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Prosty sposób na pozyskanie wodoru z wody
, 01.09.2011 r.
Korzystanie z wyszukiwarek zmienia sposób, w jaki zapamiętujemy
, 15.07.2011 r.
Nowatorski sposób zmiany przewodnictwa materiałów
, 09.05.2011 r.
Doskonalszy sposób przechowywania wodoru
, 15.03.2011 r.
Sposób na tani grafen
, 02.06.2010 r.Starsze
Tanie programy Microsoftu dla krajów rozwijających się, 13:20
Wielofunkcyjny UPS, 13:19
Nowsze
Elektrownia w bucie, 13:23
Szympans szczytem ewolucji, 13:25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.45 | SQL: 13 | Uptime: 182 days, 15:36 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl