heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 28 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 12 września 2004, 07:57

Demonopolizacja internetu w Polsce

... podobno już się rozpoczęła - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej minister finansów Mirosław Gronicki. Spotkanie zwołano w związku z przekazaniem Komisji Europejskiej stanowiska polskiego rządu w sprawie podatku VAT od usług na dostęp do internetu.


Według informacji podanych przez PAP, Gronicki nie ujawnił co zostało zawarte w odpowiedzi. Przypomnijmy zatem, iż we wcześniejszych wypowiedziach, przedstawiciele rządu wspominali o złożeniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność z konstytucją stosowania obniżonej 7-proc. stawki VAT na usługi dostępu do internetu. Ponadto polski minister finansów zadeklarował gotowość nowelizacji ustawy o podatku VAT, zakładając wprowadzenie podstawowej, 22-proc., stawki VAT na usługi dostępu do internetu.

Co więcej, trzy dni temu, wicepremier Jerzy Hausner zapewniał, że dla Polski najważniejszą sprawą jest to, by najpierw obniżyć ceny na internet, a dopiero w drugiej kolejności jest dostosowanie się do prawa UE. Dostosowanie stawki VAT na pewno zajmie nieco więcej czasu, gdyż do tego potrzeba nowelizacji polskiego prawa.

Tymczasem, na wczorajszej konferencji dziennikarze usłyszeli od ministra jedynie enigmatyczne zdanie, iż "rząd rozpoczął prace nad demonopolizacją internetu". Gronicki, nie wyjaśnił jednak dokładnie na czym ta demonopolizacja ma polegać, choć dodał, że rząd, jako regulator na rynku telekomunikacyjnym, ma prawo wpływać na monopol TP SA, firmy, która zdaniem ministra jest "naturalnym monopolistą". W demonopolizacji ma pomóc nowe Prawo telekomunikacyjne, którego część przepisów obowiązuje już od 3 września br.

Można przypuszczać, że jedną z układanek demonopolizacji internetu ma być układ z operatorami komórkowymi, by pieniądze przeznaczone na licencje UMTS zainwestowali w internet radiowy. Inny sposób to wprowadzenie ulgi na intenret w podatku dochodowym - donosi "Gazeta Wyborcza". Taką propozycję złożył wczoraj Marek Zagórski (SKL), przewodniczący sejmowej podkomisji rozpatrującej poselski projekt zmian w ustawie o VAT. Nie wiadomo, jak dokładnie ulga w PIT miałaby wyglądać. Zagórski poprosił resort finansów o wyliczenie, jaki mógłby być jej limit. Prawdopodobnie wynosiłby ok. 300 zł, podała "Gazeta".


Polski rząd nie wynegocjował z Unią Europejską preferencyjnych stawek podatkowych na dostęp do internetu. Mimo to, w marcu br., posłowie uchwalili zwolnienie z VAT dla osób indywidualnych i placówek oświatowych korzystających z internetu. W momencie wejścia Polski do UE, zapis ten stał się sprzeczny z europejskimi przepisami, które obarczają dostęp do internetu podatkiem w stawce podstawowej (w Polsce jest to 22%). 7 lipca Komisja Europejska skierowała pytanie w sprawie rozwiązań dotyczących VAT-u na internet w Polsce, co oznaczało wszczęcie przez organ wykonawczy UE pierwszej procedury w sprawie naruszenia przez Polskę prawa unijnego. W razie niedostosowania się Polski do przepisów unijnych, groziło nam złożenie pozwu w Trybunale UE w Luksemburgu i wysokie kary za każdy dzień zwłoki.

Źródło: www.di.com.pl

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.09.2004 r.

RIAA sama jest piratem..., 17:12

09.09.2004 r.

Mandrakelinux 10.1 RC 1, 21:30


Nowsze

12.09.2004 r.

Zniesienie limitów pobierania danych w neostradzie!, 8:12

14.09.2004 r.

Przegląd płyt na socket 939, 8:24


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.25 | SQL: 14 | Uptime: 476 days, 9:54 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl