Poniedziałek, 19 lutego 2007, 15:59
Lubelskie: 29 osób odpowie za piractwo w Internecie
29 osób będzie odpowiadać za nielegalne posiadanie i rozpowszechnianie w internecie utworów chronionych prawem autorskim - muzyki, filmów, gier, programów komputerowych. To efekt działań policyjnych "cyber-patroli", które skontrolowały mieszkania tych osób w Lublinie i Puławach (Lubelskie) - poinformowała w niedzielę policja.70 funkcjonariuszy - w tym policyjni specjaliści zajmujący się m.in. ujawnianiem przestępstw w sieci internetowej - w ciągu dwóch dni skontrolowało 29 mieszkań, w których zabezpieczyli komputery i twarde dyski, ponad dwa tysiące płyt CD i DVD. Szacunkowa wartość sprzętu to 120 tys. zł, a nielegalnego oprogramowania - 300 tys. zł.
Osoby, które - według policji - bezprawnie rozpowszechniały utwory to najczęściej licealiści i studenci. "Zdawali sobie sprawę z tego, że ich działalność jest niezgodna z prawem. Często przyznawali, że słyszeli o działaniach policji, zabezpieczeniach komputerów i konsekwencjach karnych. Mieli jednak nadzieję, że ich to nie spotka" - powiedziała Renata Laszczka-Rusek z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Lublinie.
Jak dodała, "namierzeni" przez policję internauci do rozpowszechniania utworów wykorzystywali popularne programy peer-to-peer (P2P). "Za ich pomocą udostępniali innym osobom duże ilości muzyki w plikach mp3, filmów w formatach komputerowych, komercyjnych gier i programów komputerowych. Rekordzista udostępniał kilka tysięcy +mp3+ i kilkadziesiąt filmów" - zaznaczyła policjantka.
Za nielegalne posiadanie i rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi kara do 5 lat więzienia. "Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które takie utwory ściągają na swój komputer. Już samo posiadanie np. nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne" - przypomniała Laszczka-Rusek.
PAP
Wersja do druku
Podobne tematy
Pieniądze albo pliki – jak zapobiec wymuszeniom w internecie?
, 11.05.2017 r.
Płatne treści w polskim internecie
, 18.07.2012 r.
Skargi na zakupy w Internecie
, 12.10.2010 r.
Chiny: Żadnej prywatności w Internecie
, 15.07.2010 r.
Chcą inwigilacji w polskim Internecie
, 20.08.2009 r.Starsze
Pierwsze DDR3, 15:58
Słuchawki z ogniwami paliwowymi, 15:56
Nowsze
Bułgaria: Zamknięto dwie strony internetowe propagujące radykalny islam, 12:16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.09 | SQL: 14 | Uptime: 141 days, 18:15 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl