heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 26 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 3 września 2004, 08:14

Ceny dostępu do Internetu w Polsce na tle krajów europejskich

W informacjach o dostępie do Internetu w Polsce powszechnie podkreśla się jego znacząco wysoką cenę w stosunku do innych krajów. W porównaniach korzysta się z danych z poprzednich lat oraz często z danych niepełnych lub też nieporównywalnych ze względu na rodzaj usługi czy też zakres oferty. Polska Izba Informatyki przedstawia aktualną ocenę porównania podstawowych ofert na rynku dostępu do Internetu w Polsce na tle krajów europejskich.


Dostęp wąskopasmowy typu dial-up (poprzez numery 020xxxx) do Internetu jest w Polsce wykorzystywany przez ponad 70% użytkowników.

Obecnie cena 1 godziny bezpośredniego dostępu do Internetu w Polsce wynosi 1.31 euro w szczycie oraz 0.65 euro poza szczytem (1.31, 0.65). Oferta ta jest tańsza od oferty BT (3.62, 1.36), Wanadoo w Hiszpanii (3.0,3.0 ) oraz Austria Telecom, Belgacom i Wanadoo w Holandii, ale też droższa od oferty T-Online (0.95,0.48) oraz zdecydowanie najtańszej oferty NTL w Wielkiej Brytanii (0.91,0.91).

Z kolei ceny dostępu wąskopasmowego w pakietach (im wyższy abonament pakietu, tym niższa cena za jednostkę połączenia) w Polsce są w porównywalne z ofertami z krajów unijnych dla podobnych okresów pakietu, różniąc się o +-10 eurocentów za godzinę połączenia. Polska oferta jest zdecydowanie niższa od ceny połączeń w pakietach w Czechach, w Estonii oraz w Holandii i Austrii.

Dostęp szerokopasmowy, który można podzielić na oferowany w dwóch pasmach szybkości transferu:

- wolnym - w zakresie od 128 kbps do 1 Mbps
- szybkim - powyżej 1 Mbps

Oferta dostępu szerokopasmowego 128 kbps w Polsce w cenie około 16 euro/miesiąc (z instalacją) jest jedną z tańszych na rynku unijnym. Podobnie, porównanie cen dostępu 320 kbps i 640 kbps wykazuje, że lokują się one wśród podobnych ofert w innych krajach, przy czym istnieją znaczące różnice związane z okresem zawartej umowy oraz limitów na maksymalną wielkość transferu czy czasu połączenia.

Problemem jest w Polsce brak dobrej oferty na szybkie połączenia szerokopasmowe powyżej 1 Mbps dla klientów indywidualnych. W niektórych krajach unijnych (Niemcy, Belgia) oferty na połączenia powyżej 1 Mbps mają ceny porównywalne z oferowanym w Polsce dostępem 640 kbps. Wielu operatorów międzynarodowych posiada oferty szerokopasmowe z limitem transferu lub z limitem czasu.

Powyższa ocena cen usług dostępu do Internetu została dokonana na podstawie danych zebranych przez Unię Europejską oraz OECD, a także na podstawie materiałów otrzymanych od operatorów działających w Polsce. Dokładne porównanie wszystkich ofert jest trudne ze względu na dodatkowe ograniczenia i promocje, a także częste ich modyfikowanie przez operatorów. W pełni zdajemy sobie też sprawę z różnic w przeciętnych dochodach użytkowników w Polsce w porównaniu z innymi krajami unijnymi.

Operatorzy-członkowie Izby są zdeterminowani, by obniżać ceny dostępu do Internetu oferując dostęp coraz lepszej jakości, a także by docierać z korzystną dla klienta ofertą do wszystkich regionów Polski. Operatorzy poprzez wzajemne rozmowy oraz negocjacje handlowe, często wspierane opiniami Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, dążą do obniżania kosztów dzierżawy łącz i transmisji danych. Działania te, mimo że trudne w obecnej sytuacji konieczności stałego inwestowania w rozwój infrastruktury, przyniosą jednak w niedalekiej przyszłości pozytywne skutki - lepszą dostępność do usług wyższej jakości oraz niższe ceny.

Prezentując te porównania nie twierdzimy, że sytuacja obecnych i potencjalnych użytkowników dostępu do Internetu w Polsce jest komfortowa, ale też nie możemy się zgodzić z opiniami malowanymi w wyłącznie czarnych barwach. Nawet po uwzględnieniu relatywnie niskiej siły nabywczej polskiego społeczeństwa, ceny oferowane w Polsce mieszczą się w akceptowalnych granicach cen w państwach Europy Zachodniej, zaś na tle państw Europy Centralnej nasza oferta wypada wręcz korzystnie. Nie można pominąć też faktu, że obniżanie cen na szerokopasmowy dostęp do Internetu rozpoczął się z inicjatywy operatora zdecydowanie dominującego na rynku telefonii stacjonarnej - Telekomunikacji Polskiej SA.

Rynek szerokopasmowego dostępu do Internetu jest w Polsce we wczesnej fazie rozwoju, a mimo to obiektywna, bezstronna analiza wykazuje, że oferowane ceny są porównywalne z cenami na rynkach zacznie już bardziej rozwiniętych.

Wejście w życie 1 maja 2004 roku nowej ustawy o podatku od towarów i usług zmieniło stawkę podatku VAT na usługi dostępu do internetu z 7% na zwolnienie od podatku. Oznacza to, że dostawcy tych usług nie mogą w swoich kosztach wyposażenia i usług związanych z dostarczaniem dostępu do internetu odliczać podatku VAT, co powoduje znaczące zwiększenie kosztów świadczenia tych usług. Dodatkowo Komisja Europejska wymaga, by stawka podatku VAT na te usługi była stawką podstawową, co w Polsce oznacza 22%. Obecnie Rząd RP pracuje nad modyfikacją opodatkowania usług dostępu do Internetu. Operatorzy będą stosować stawkę przyjętą przez ustawę, dążąc jedynie do zmniejszenia podstawy jej wyliczania - warto jednak pamiętać, że w obecnej sytuacji prawie 20% ceny usługi dostępu do Internetu idzie do Skarbu Państwa.

Źródło: hacking.pl

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

02.09.2004 r.

Ostatnie tchnienie, 11:45

30.08.2004 r.

TPSA potwierdza przyspieszenie usługi Neostrada, 18:07


Nowsze

03.09.2004 r.

IBM bierze się za wymianę, 14:24

Amsterdam stawia na bezprzewodowy internet, 14:25


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Misiek - 05 kwietnia 2006, 11:10

ciesze sie ze ceny sa porównywalne, szkoda tylko ze zarobki nie sa porównywalne :(((



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.82 | SQL: 23 | Uptime: 35 days, 3:21 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl