heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 16 stycznia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 20 stycznia 2007, 13:21

Biblioteka Narodowa w Bibliotece Europejskiej

Dnia 26 stycznia 2007 r. z okazji przystąpienia Biblioteki Narodowej do Biblioteki Europejskiej, odbędzie się konferencja prasowa, w której wezmą udział dr Jill Cousins, dyrektor Biblioteki Europejskiej oraz Tomasz Merta, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Europejska Biblioteka Cyfrowa ma już za trzy lata udostępnić przez internet ponad 6 milionów dokumentów cyfrowych. Obecnie, by je zobaczyć, trzeba odwiedzić setki bibliotek, archiwów i muzeów europejskich. Otwiera to przed Polską nadzwyczajną możliwość wirtualnego połączenia rozproszonych w różnych europejskich kolekcjach zbiorów polskich. Na jednej platformie użytkownik, poszukując np. psałterzy średniowiecznych, znajdzie zarówno te pochodzące z Francji i Anglii jak i Psałterz Floriański królowej Jadwigi i Psałterz Potockich znajdujące się w Bibliotece Narodowej w Polsce. Wielojęzyczność pozwoli dotrzeć do informacji o nich w różnych językach - polskim, angielskim i innych.

Konferencja będzie okazją do zadania pytań Jill Cousins - światowej sławy specjalistce w dziedzinie publikacji internetowych, znanej w środowisku akademickim ze swojej wiedzy z zakresu publikacji w biznesie oraz zarządzania firmami. Jej sukcesy sprawiły, że została osobą odpowiedzialną za stworzenie Europejskiej Biblioteki Cyfrowej w ramach programu Unii Europejskiej. Po konferencji prasowej o godzinie 13.00 w Audytorium im. S. Dembego, Jill Cousins wygłosi wykład poświęcony budowaniu Europejskiej Biblioteki Cyfrowej oraz wszelkim związanym z tym aspektom m.in. ochronie własności intelektualnej i praw autorskich.

Zarówno sam temat, jak i charyzmatyczna osobowość Jill Cousins będą aktualnym argumentem w dyskusji o szansach i zagrożeniach, które niesie ze sobą internet.


Biblioteka Europejska (The European Library) poprzez portal http://www.theeuropeanlibrary.org daje możliwość przeszukiwania katalogów i udostępnia w cyfrowej postaci zbiory 45 bibliotek narodowych. Biblioteka ta powstała pod auspicjami Konferencji Dyrektorów Bibliotek Narodowych (CENL), w wyniku współpracy bibliotek narodowych: Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii, finansowej przez 5. Program Ramowy Komisji Europejskiej.

Serwis ten, poszerzony o zbiory bibliotek narodowych Austrii, Chorwacji i Serbii, został uruchomiony w 2005 r. Wtedy też rozpoczęły się prace nad projektem TEL-ME-MOR (The European Library: Modular Extensions for Mediating Online Resources), którego celem było włączenie do Biblioteki Europejskiej zbiorów bibliotek narodowych 10 nowych krajów członkowskich UE, w tym Polski. Zbiory Biblioteki Narodowej są dostępne przez witrynę Biblioteki Europejskiej od stycznia 2007 r.

Celem Biblioteki Europejskiej jest prezentacja bogactwa europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej z 2006 r., Biblioteka Europejska będzie fundamentem wielkiej Europejskiej Biblioteki Cyfrowej (European Digital Library - EDL), która umożliwi dostęp do cyfrowych zbiorów nie tylko bibliotek, lecz również archiwów i muzeów Europy. W 2010 r. przez portal EDL ma być dostępne przynajmniej 6 mln dokumentów cyfrowych. Prace nad utworzeniem EDL są finansowane w ramach programu eContentPlus Komisji Europejskiej, a ich zakończenie jest przewidziane na połowę 2008 r.

Dostęp do portalu Biblioteki Europejskiej jest:
• Wielojęzyczny - wyszukiwania można prowadzić w językach narodowych
• Zintegrowany - za pomocą jednej wyszukiwarki można przeglądać katalogi dowolnej ilości bibliotek
• Wielopoziomowy – przeszukiwać można katalogi, kolekcje zbiorów zdigitalizowanych lub ich dowolne, definiowane przez użytkownika kombinacje. Możliwe jest również prowadzenie wyszukiwań w jednej, wybranej kolekcji
• Powszechny – dostęp do katalogów nie podlega żadnym ograniczeniom, natomiast dostęp do niektórych obiektów zdigitalizowanych jest płatny.

Jill Cousins - dyrektor Biblioteki Europejskiej (The European Library), która stworzyła system operacyjny Biblioteki Europejskiej. Serwis ten cieszył się na tyle dużym powodzeniem, że Unia Europejska udzieliła mu strategicznego poparcia, w celu stworzenia Europejskiej Biblioteki Cyfrowej. Jill Cousins zanim zaczęła karierę w branży wydawniczej, wiele lat pracowała przy publikacjach internetowych, początkowo jako researcher w swojej firmie First Contact (obecnie jej właścicielem jest Thomson). Następnie była Dyrektorem ds. Marketingu w Online Information. Pracowała również dla VNU jako Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Europejskiego. Swoje doświadczenie uzyskane przy publikacjach komercyjnych wykorzystała w środowisku akademickim, pracując m.in. dla wydawnictwa Blackwell Publishing. Jill Cousins posiada tytuł doktora geografii i specjalizuje się 16-wiecznych tureckich i arabskich mapach morskich.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.01.2007 r.

Blogowisko Heh.pl, 13:17

17.01.2007 r.

Prace nad PCI Express 2.0 zakończone, 9:59


Nowsze

20.01.2007 r.

Aparat cyfrowy z systemem GPS, 13:24

Procesor HD firmy NEC, 13:24


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.13 | SQL: 24 | Uptime: 54 days, 1:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl