heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 28 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 2 września 2004, 11:45

Ostatnie tchnienie

Polska musi do 9 września odpowiedzieć na listowne "zapytanie" Komisji Europejskiej, dlaczego nie obłożyła dostępu do internetu stawką podstawową VAT, czyli 22 proc. W przeciwnym razie grozi nam "pokazowy proces" i bardzo wysokie kary ze strony UE. Jak donosi PAP, polski minister finansów jest gotów wkrótce wprowadzić podstawową stawkę VAT na usługi dostępu do internetu. Jak długo będziemy zatem cieszyć się "tanim" dostępem do Sieci?


Rada Ministrów przedyskutowała we wtorek projekt stanowiska Polski w stosunku do wystąpienia Komisji Europejskiej o naruszenie prawa wspólnotowego w sprawie VAT na internet. Nasz rząd poinformuje Komisję Europejską, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność z konstytucją stosowania obniżonej 7-proc. stawki VAT na usługi dostępu do internetu - poinformował wczoraj sekretarz komitetu integracji Europejskiej, Jarosław Pietras.

Zgodnie z prawem wspólnotowym, powinniśmy stosować stawkę podstawową VAT na usługi dostępu do internetu. Nie stosujemy jej jednak, bo parlament przyjął przepis zezwalający na stosowanie obniżonej 7-proc. stawki. W związku z powyższym Komisja Europejska otrzyma także informację, że polski minister finansów jest gotów przygotować projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, zakładający wprowadzenie podstawowej, 22-proc., stawki VAT na usługi dostępu do internetu.

Jak dowiedziała się PAP ze źródła zbliżonego do Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, w przypadku dalszego opóźniania wprowadzenia stawki podstawowej VAT na internet, Polsce może grozić "proces pokazowy" ze strony Komisji Europejskiej. Ponadto UE ma prawo nałożyć na Polskę bardzo wysokie kary ustawowe za każdy dzień utrzymywania sytuacji niezgodnej z prawem europejskim.

- Mogą zostać nałożone wysokie kary; nawet do 270 tys. euro za każdy dzień zwłoki. Możliwe też, że kara będzie naliczana od momentu naszego wejścia do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja - twierdzi anonimowy informator PAP.

Według wiceministra nauki i informatyzacji Włodzimierza Marcińskiego, nie ma szans na to, by Polska, jako jedyny kraj UE nie obłożyła dostępu do internetu stawką podstawową VAT (czyli 22 proc.).

Usługi dostępu do internetu dla osób indywidualnych, uczniów i studentów oraz placówek kultury są zwolnione z podatku VAT. Natomiast przedsiębiorstwa płacą 22-procentową stawkę VAT na internet, ale mają możliwość odliczeń. Z kolei sprzęt komputerowy dla szkół został objęty zerową stawką VAT.

Źródło: www.di.com.pl

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

30.08.2004 r.

TPSA potwierdza przyspieszenie usługi Neostrada, 18:07

DSL przyspiesza!!!, 10:10


Nowsze

03.09.2004 r.

Ceny dostępu do Internetu w Polsce na tle krajów europejskich, 8:14

IBM bierze się za wymianę, 14:24


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Tass - 04 września 2004, 01:56

cieszyc sie bedziemy jeszcze dlugo...
obecna sytuacja z vatem jest fatalna. Providerzy nie moga odliczac vatu i przez to maja takie straty, ze niewiele gorzej bedzie przy obnizeniu ceny brutto uslug do obecnej ceny netto, przy vacie 22%.
I tak pewnie sie stanie...
Przy 7% bylo oczywiscie najkorzystniej.



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.80 | SQL: 12 | Uptime: 9 days, 18:36 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl