heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 24 września 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 1 grudnia 2006, 11:13

Awarie prądu zwiększają potrzebę ochrony sprzętu elektronicznego

Niedawna przerwa w dostawie prądu w Warszawie uświadomiła użytkownikom sprzętu informatycznego i elektronicznego, że dostawcy energii elektrycznej nie zawsze są w stanie uchronić nas przed negatywnymi skutkami nagłego zaniku napięcia. Obok skrajnych warunków pogodowych, przestarzała sieć elektroenergetyczna i błąd ludzki stanowią najczęstsze powody niestabilności zasilania, których nie da się przewidzieć i którym nie sposób zapobiec. Każdy użytkownik urządzeń zasilanych elektrycznie jest w nieunikniony sposób narażony na ryzyko uszkodzenia sprzętu, utraty danych i przestojów związanych z ponownym rozruchem w wypadku np. systemów informatycznych.

Obok odcięcia prądu, przepięcia stanowią drugi najczęstszy powód utraty stabilności zasilania. Przepięcia, wbrew obiegowej opinii, nie zdarzają się tylko w czasie burz z powodu uderzenia pioruna. Niekontrolowany skok napięcia może nastąpić także w chwili przywrócenia zasilania po okresie „zaciemnienia” lub z powodu niesprawności sprzętu, pobierającego duże ilości energii, takiego jak np. grzejniki lub inne urządzenia AGD.

Niedawna awaria prądu, która na godzinę unieruchomiła centrum stolicy ilustruje fakt, że nieoczekiwanych przerw w dostawie energii elektrycznej nie da się uniknąć,” powiedział Tomasz Starzec, dyrektor firmy APC w Polsce. „Mogą one nastąpić w każdej chwili, także wtedy, gdy jest to niebezpieczne dla naszego komputera lub innych urządzeń elektronicznych. Wiele firm i osób prywatnych używa już listew przeciwprzepięciowych oraz zasilaczy awaryjnych UPS, ale niektórzy nadal lekceważą ryzyko związane z utratą zasilania. APC zaleca ochronę komputerów osobistych i sprzętu peryferyjnego takiego jak drukarki, modemy, łącza sieciowe i telefoniczne, a także innych wrażliwych urządzeń elektronicznych takich jak odtwarzacze DVD czy zestawy do obioru telewizji satelitarnej.

Kompleksowa ochrona zasilania powinna obejmować zarówno skutki skoków napięcia, jak i jego utraty. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o sprzęt, który skutecznie chronią listwy przeciwprzepięciowe. Im niższa granica bezpieczeństwa przepuszczanego napięcia, tym skuteczniej listwa będzie chronić podłączone do niej urządzenia. Producent powinien również dołączyć gwarancję, która w razie awarii, pokryje koszty uszkodzenia nie tylko samej listwy, ale także i sprzętu, który ma zabezpieczać. Dopełnieniem listwy przeciwprzepięciowej, zapewniającym pełną ochronę zasilania powinien być UPS. Działa on na zasadzie baterii zapasowej i pozwala chronić dane dzięki zapewnieniu ciągłości działania komputera w razie awarii prądu lub skoków napięcia. Zasilacz awaryjny UPS pozwala użytkownikowi zakończyć bieżącą pracę, zachować ważne edytowane dokumenty i wyłączyć komputer zgodnie z zaleceniami. Dostępne dziś na rynku listwy przepięciowe i UPS-y są w stanie ochronić nie tylko komputer, ale także telefon/fax, modem, linię telefoniczną, telewizor oraz kable sieciowe.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.12.2006 r.

X1950PRO na AGP od SAPPHIRE, 11:08

Belkin wprowadza technologię N1 dla sieci bezprzewodowych, 11:02


Nowsze

01.12.2006 r.

Pesymistyczne prognozy dla WiMAX, 11:21

4x4 Quad FX AMD, 11:22


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.76 | SQL: 9 | Uptime: 35 days, 5:45 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl