heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 26 maja 2019 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 25 maja 2006, 12:39

EIU: w Polsce wciąż za mało komputerów w domach

Programy rządowe mające na celu zachęcenie ludzi do korzystania z internetu w domach wprowadzane są w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce istnieją tylko rządowe programy informatyzacji szkół - stąd tylko 29 proc. Polaków korzysta z Internetu - stwierdza opublikowany w środę raport Economist Intelligence Unit (EIU).

Jak podaje raport, w krajach Unii Europejskiej stosowane są trzy rodzaje programów promujących korzystanie z informatyki. Pierwszy to program dla pracowników, umożliwiający nieopodatkowany zakup komputerów bądź dzierżawę sprzętu komputerowego, jak w Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

W tym ostatnim kraju program taki uruchomiono w 1999 roku, a zaczął się on rozwijać w 2004 roku jako inicjatywa na rzecz korzystania z komputera w domu (Home Computing Initiative - HCI). W ciągu ostatnich dwóch lat za pośrednictwem HCI sprzęt komputerowy zakupiło 500 tys. pracowników z 2 tys. firm, oferujących zatrudnionym pakiety komputerowe ze zniżką 60 proc. Mimo masowego korzystania przez pracowników małych i średnich przedsiębiorstw z HCI, program zakończono w 2006 roku, ze względu na sprzeciw resortu finansów.Podobnie stało się w Holandii.

Mimo zatrzymania obu programów - Holandia i Wielka Brytania mają, dzięki ich działaniu jeden z najwyższych odsetków komputerów domowych - 65 proc. w Wielkiej Brytanii i 74 proc. w Holandii. Rekordzistą jest Szwecja - 90 proc.

Najwięcej państw Europy rozwija jednak programy szkolne i uniwersyteckie jak np. Francja, Portugalia i Włochy, gdzie studenci mogą nabyć tanio notebooki na kredyt, którego rata wynosi 1 euro dziennie czy Węgry, gdzie nabywcy komputerów mogą otrzymać ulgi sięgające 290 euro.

W Europie prowadzone są też programy wyrównywania szans. Działają one w Hiszpanii i Belgii, gdzie koncentrują się na dostępie do komputerów pracowników i uczniów oraz na edukacji osób podejrzliwie podchodzących do informatyki.

"Rządy państw europejskich szukają nowych sposobów na wykorzystanie dynamiki rozwoju branży IT w celu osiągania celów politycznych, ukierunkowanych na rozwiązanie problemu nierównego dostępu do technologii cyfrowych bądź stworzenie społeczeństwa informacyjnego - powiedziała na środowej konferencji prasowej EIU główny konsultant w Economist Intelligence Unit, Delia Meth-Cohn.

Według EIU, programy te już doprowadziły do znacznych zmian w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego w Europie. W Szwecji korzysta z Internetu średnio 82 proc osób, a komputery w domu ma 90 proc. W Holandii korzysta z Internetu 69 proc. obywateli, zaś w Wielkiej Brytanii - 63 proc., przy czym ten ostatni kraj jest jedynym w UE, gdzie niemal każdy posiadacz komputera korzysta z Internetu. Polska nie realizuje obecnie programu rządowego społeczeństwa informacyjnego, poza programem wyposażania szkolnych pracowni informatycznych. Prowadzone są działania na rzecz społeczeństw informacyjnego, ale głównie przez fundacje i stowarzyszenia non-profit.

W efekcie w Polsce w 36 proc. domów znajduje się komputer, zaś z Internetu korzysta 29 proc. obywateli. Sytuuje to nasz kraj przed Węgrami (odpowiednio 32 proc. i 28 proc.), a za Portugalią (41 proc. i 29 proc.)

Jak stwierdził na konferencji prasowej EIU doradca prezydenta RP, prof. Michał Kleiber, konieczne jest stworzenie infrastruktury instytucjonalnej dla wdrażania programów społeczeństwa informacyjnego i ogłoszenie tego programu "priorytetem ponadpartyjnym". Wtedy wskaźniki informatyzacji Polski ulegną poprawie.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.05.2006 r.

Piraci trzymają się mocno - raport BSA, 1:07

22.05.2006 r.

Yahoo! konkuruje z Microsoft, 22:49


Nowsze

25.05.2006 r.

Domena .eu coraz popularniejsza na świecie, 12:40

Żyroskop w telefonie, 12:41


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2019 | Prywatność | Load: 0.94 | SQL: 14 | Uptime: 3 days, 18:54 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl