heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 1 czerwca 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 12 maja 2006, 17:09

Polska przedostatnia w dostępności do Internetu

Polska jest na przedostatnim miejscu wśród nowych członków Unii Europejskiej pod względem dostępu do szerokopasmowego Internetu.

Dostęp do tej usługi ma w Polsce tylko 2,6 proc. ludności i w gronie nowych członków UE wyprzedzamy jedynie Słowację z penetracją w wysokości 2,4 proc., informuje najnowszy raport European Competitive Telecommunications Association (ECTA), organizacji zrzeszającej 150 europejskich firm telekomunikacyjnych.

Raport zwraca uwagę na powolną liberalizację rynku telekomunikacyjnego we wszystkich krajach, które dwa lata temu przystąpiły do Unii Europejskiej.

Relatywnie najlepsza jest sytuacja użytkowników Internetu w Estonii, z penetracją na poziomie 13,3 proc. oraz na Malcie (12,8 proc. penetracji), ale i tam proces uwolnienia rynku i zwiększenia konkurencji przebiega bardzo powoli i prowadzi do powstawania "Europy dwóch prędkości". Jednak, w ocenie autorów, opracowania zdecydowanie najgorsza jest sytuacja w Polsce i na Słowacji.

"W wielu nowych krajach członkowskich do rozwiązania pozostają podstawowe kwestie liberalizujące rynek. Jest to szczególnie widoczne w Polsce i na Słowacji, gdzie nie została uwolniona pętla lokalna, nie ma bit stream access, a zasiedziały operator kontroluje ponad 70 proc. rynku" - czytamy w raporcie ECTA.

W tym tygodniu nowo wybrana prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zapowiedziała działania zmierzające do zwiększenia konkurencyjności i obniżenia cen usług telekomunikacyjnych. Już w środę prezes podpisała decyzję otwierającą operatorom drogę do świadczenia usług szybkiego dostępu do internetu (bit stream access) przy wykorzystaniu sieci TP SA, zapowiedziała też szybkie podpisanie decyzji uwalniającej rynek abonamentu telefonicznego. Jednak, w ocenie regulatora, rozpoczęcie świadczenia przez nowych operatorów usług na tych rynkach nastąpi za przynajmniej kilka miesięcy.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.05.2006 r.

Giertych: w szkolnych komputerach będą filtry rodzinne, 2:00

Ciężko być kobietą na czacie, 1:59


Nowsze

12.05.2006 r.

Game Boy schodzi ze sceny, 17:11

Piórem po ekranie, 17:12


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 2.28 | SQL: 18 | Uptime: 129 days, 7:55 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl