heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 29 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 2 kwietnia 2006, 22:16

Kolejny spór Microsoftu z Komisją Europejską

Dwa miliony euro dziennie: taka kara grozi amerykańskiemu koncernowi informatycznemu, jeśli nie zdoła przekonać Komisji Europejskiej, że zastosował się do jej poleceń sprzed dwóch lat.

Piątek był drugim i ostatnim dniem przesłuchań w Brukseli, w trakcie których prawnicy i przedstawiciele Microsoftu przekonywali urzędników Komisji Europejskiej, że zastosowali się do jej decyzji z 2004 r. KE orzekła wówczas, że amerykański koncern nadużywa dominującej pozycji na rynku oprogramowania komputerowego, i nałożyła na niego rekordową grzywnę (497 mln euro) oraz nakazała mu m.in. podzielić się z konkurentami częścią swoich sekretów. Chodziło przede wszystkim o to, by producenci konkurencyjnego oprogramowania wiedzieli, w jaki sposób system operacyjny Windows komunikuje się z innymi aplikacjami i innymi komputerami.

Microsoft odwołał się od tej decyzji Komisji, ale zgodnie z unijnym prawem do czasu orzeczenia europejskiego trybunału musi się jej podporządkować. Wyrok nie zapowiada się szybko (dopiero 24 kwietnia odbędą się pierwsze rozprawy przed unijnym sądem w Luksemburgu) - tymczasem konkurenci Microsoftu (oraz niezależni arbitrzy uzgodnieni przez obie strony) alarmują, że firma wciąż ukrywa kluczowe informacje.

Komisja Europejska zagroziła więc Microsoftowi, że nałoży na niego grzywnę - sięgającą 2 mln euro dziennie - za niewykonanie jej decyzji.

Unijni urzędnicy chcieli dać amerykańskiej firmie ostatnią szansę i zaprosili jej przedstawicieli do Brukseli. W piątek przesłuchania się zakończyły.

- Jestem optymistą. Nasze rozmowy były konstruktywne - zapewniał Brad Smith, szef prawników Microsoftu.

Optymizm koncernu można częściowo wytłumaczyć tym, że wstawił się za nim rząd USA, który przesłał do Komisji specjalny list, w którym domaga się "sprawiedliwego traktowania" Microsoftu. Przedstawiciele Komisji wydawali się tym naciskiem ze strony Ameryki zaskoczeni: - Nie będziemy go komentować - uciął Jonathan Todd, rzecznik unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.04.2006 r.

Umawiali się przez Internet udając dziewczyny i okradali nastolatków, 12:15

Szpieg w telefonach komórkowych, 12:13


Nowsze

03.04.2006 r.

Ostrożne progrozny dla WiMAX, 18:13

Cray szuka nowej drogi, 18:24


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 6.65 | SQL: 27 | Uptime: 327 days, 22:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl