Poniedziałek, 27 marca 2006, 17:13
Policja rozbiła gang okradający internautów
Grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy przy wykorzystaniu portalu aukcyjnego Allegro rozbili policjanci z Olsztyna i Elbląga. Policjanci ustalili, że sprawcy od kwietnia 2005 r. do lutego 2006 r. wyłudzili od co najmniej 350 osób z terenu całej Polski co najmniej 37 tysięcy złotych.Jak poinformowała PAP w poniedziałek Małgorzata Rolińska z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji, sprawcy podstępnie przejęli około 70 kont rzetelnych i uczciwych użytkowników Allegro oraz ich skrzynki pocztowe.
Dwaj mieszkańcy Elbląga 36-letni Robert P. i 27-letni Piotr S., którzy kierowali całym przestępczym przedsięwzięciem zostali aresztowani, a wobec trzeciego sprawcy - 52-letniego Zbigniewa P. z Gdańska prokuratura zastosowała dozór policyjny.
"Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że brali udział w legalnej aukcji, najczęściej jako kupujący. W podziękowaniu za udaną aukcję późniejszym pokrzywdzonym wysyłali różne programy np. do oglądania telewizji przez internet" - wyjaśniła Rolińska.
W rzeczywistości w programie takim był ukryty wirus - koń trojański, pozwalający przejąć kontrolę nad komputerem pokrzywdzonego. W ten sposób sprawcy mogli uzyskiwać hasła, nazwy użytkowników do kont na Allegro, kont pocztowych, a nawet do internetowych kont bankowych pokrzywdzonych. Użyty przez oszustów wirus m.in. "podsłuchiwał" sekwencje wciskanych przez użytkownika zaatakowanego komputera klawiszy lub wykonywał zdjęcia obrazu wyświetlanego na ekranie, następnie informacje przesyłał e-mailem na wskazany przez oszustów adres internetowy.
Po uzyskaniu dostępu do przejętych kont sprawcy wpisywali swoje hasło a następnie wystawiali na sprzedaż fikcyjne przedmioty. Najczęściej były to doładowania telefonów komórkowych pre-paid lub inne drobne i stosunkowo tanie przedmioty, takie jak błony fotograficzne, nożyki do golenia, lub akumulatorki. Później sprawcy szantażowali internautów wysyłając maile z informacją, że przejęli ich konta i żądali pieniędzy.
Pokrzywdzeni przekazywali oszustom pieniądze na 9 kont bankowych założonych specjalnie w tym celu. Rachunki te były zakładane przez tzw. słupy lub z wykorzystaniem znalezionych dowodów osobistych. Sprawcy wybierali osobę bezrobotną i proponowali jej 50 zł w zamian za założenie rachunku bankowego na jej nazwisko; po założeniu konta osoba taka przekazywała kartę płatniczą zleceniodawcom.
Jedną z metod wykorzystywanych przez oszustów w celu ukrycia swojej tożsamości było logowanie się na przejęte konta za pośrednictwem anonimowych serwerów proxy, umieszczonych praktycznie na całym świecie, m.in. w Pakistanie, Brazylii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Etiopii.
Wersja do druku
Podobne tematy
Policja testuje Google Glass?
, 10.02.2014 r.
Szwecja: Policja pozna dane każdego, kto dzieli się plikami?
, 17.02.2012 r.
Polska policja pyta Google o internautów
, 26.04.2010 r.
Policja zatrzymała "komórkowego" oszusta
, 13.07.2009 r.
Policja zatrzymała oszustów z Japanfoto.pl
, 29.01.2009 r.Starsze
Apple dochodzi do 3 dekady istnienia, 16:34
Niemcy zaostrzają prawo antypirackie, 16:32
Nowsze
Intel zwiększy zatrudnienie, 12:39
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.84 | SQL: 13 | Uptime: 142 days, 2:49 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl