Wtorek, 21 marca 2006, 18:33
KE chce zwiększenia dostępu do Internetu
W niektórych krajach UE na terenach wiejskich w ogóle nie ma dostępu do internetu - alarmuje Komisja Europejska, która zainicjowała we wtorek akcję niwelowania różnic w dostępie do internetowych łączy szerokopasmowych, głównie na terenach wiejskich.Technologie teleinformatyczne na wsi, w tym łącza szerokopasmowe, mają być "główną osią" projektów realizowanych w ramach funduszy rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013, które ogółem wynoszą 70 mld euro.
Inicjatywę przedstawiły we wtorek w Brukseli aż cztery panie komisarz: odpowiedzialna za politykę regionalną Danuta Huebner, Mariann Fischer-Boel zajmująca się rolnictwem, Viviane Reding odpowiadająca za społeczeństwo informacyjne i media, a także Neelie Kroes odpowiedzialna za konkurencję.
Każda z nich podkreślała związek dostępu do łącz szerokopasmowych z rozwojem gospodarki.
"Szerokopasmowy dostęp do internetu jest warunkiem wstępnym dla rozwoju e-biznesu, wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy we wszystkich sektorach gospodarki" - podkreśliła komisarz Reding.
"Jestem przekonana, że gdyby rolnicy wykorzystywali w swojej pracy internet, łatwiej byłoby im opracowywać różnorodne strategie finansowe. Mogłoby to np. znacznie zwiększyć potencjał agroturystyki" - podkreślała komisarz Fischer-Boel.
Komisarz Kroes zaznaczyła, ze ważne jest, by na rynku usług internetowych panowała konkurencja, która powoduje, że klienci mają większy wybór, a ceny są niższe.
Znaczenie konkurencyjności w tym zakresie podkreślała także Danuta Huebner. Jak zaznaczyła polska komisarz, internet szerokopasmowy nie jest już "dobrem luksusowym", ale - koniecznością. Tłumaczyła, że badania pokazały, iż w gminach, w których w latach 1998-2002 pojawił się internet szerokopasmowy, nastąpił 1-procentowy wzrost zatrudnienia, zwiększyła się liczba firm i usług świadczonych przez internet.
W 2005 r. w starych krajach UE dostęp do łącz szerokopasmowych miało 90 proc. przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w miastach, a 60 proc. na obszarach wiejskich; jednak znacznie gorzej sytuacja wygląda w nowych krajach członkowskich. W niektórych z nich poza miastami dostęp do internetu jest zerowy.
Z danych KE wynika, że Polska należy do grupy krajów, gdzie wykorzystanie łącz szerokopasmowych jest na najniższym poziomie i nie przekracza kilku procent mieszkańców. Podobna sytuacja jest w większości nowych krajów członkowskich, a także m.in. w Grecji i Irlandii.
Kraje, które przodują w wykorzystaniu łącz szerokopasmowych (powyżej 20 proc.), to Holandia, Dania, Finlandia. Dobra sytuacja pod tym względem jest także w Belgii, Szwecji, W. Brytanii i Francji, gdzie poziom wykorzystania łączy szerokopasmowych wynosi 15 proc.
KE chce, by kraje członkowskie wzmocniły swoje strategie dotyczące promowania łączy szerokopasmowych i określiły, w jaki sposób chcą wykorzystać w tym zakresie fundusze wspólnotowe i krajowe. Poza tym Komisja sugeruje, by kraje wymieniały między sobą sprawdzone już rozwiązania w tym zakresie. Na początku przyszłego roku KE zorganizuje konferencję pod hasłem "Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich".
Wersja do druku
Podobne tematy
Liczba szkodliwego oprogramowania atakującego urządzenia Internetu Rzeczy wzrosła ponad dwukrotnie w 2017 r.
, 19.09.2017 r.
10 praktycznych porad w Dniu Bezpiecznego Internetu
, 09.02.2017 r.
Ciemna strona Internetu rzeczy
, 09.02.2017 r.
Za 5 lat każdy Polak ma mieć dostęp do internetu 30 Mbps
, 10.12.2014 r.
Giganci polskiego internetu w wyszukiwarkach
, 03.06.2014 r.Starsze
AMD traci udział na rynku, 15:08
Porównywanie wolności, 15:03
Nowsze
RIAA nie może grzebać w dyskach, 18:37
Cray walczy z konkurencją, 18:38
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.77 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 51 min h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl