heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 14 marca 2006, 15:05

Intel szykuje się do ofensywy

Spadek udziałów w rynku komputerów PC i serwerów x86 na rzecz AMD zmusza Intela do przyspieszenia innowacji. Marcowa konferencja Intel Developer Forum w San Francisco nie obfitowała w spektakularne zapowiedzi nowych produktów, ale to cisza przed burzą.

Intel w ekspresowym tempie przygotowuje się do transformacji swoich architektur mikroprocesorowych, które mają zahamować spadek jego udziałów w rynku. W ciągu ostatniego roku Intel stracił praktycznie we wszystkich segmentach rynku, głównie na rzecz AMD, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Główne kierunki rozwoju technologii to oczywiście zmniejszenie poboru mocy oraz zwiększenie wydajności przy wykorzystaniu konstrukcji zawierających wiele rdzeni CPU. Choć Intel wciąż zdecydowanie dominuje na rynku mikroprocesorowym, jego główny konkurent AMD osiągnął ostatnio sukcesy, których nie da się zlekceważyć. Według Gartnera, w ostatnim kwartale 2005, AMD uzyskało 13% udział w całym rynku procesorów x86 podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 5%. Jednocześnie układy AMD Opteron trafiły do oferty największych producentów (m.in. HP, IBM, Sun) i firma ta zaczęła być liczącym się dostawcą mikroprocesorów dla serwerów, a więc segmentu jeszcze niedawno prawie całkowicie zdominowanego przez Intela.

Intel podczas konferencji IDF zaprezentował nowe architektury mikroprocesorów, które będą wprowadzane w tym i przyszłym roku. Tzw. Next Generation Micro-Architecture jest oparta na konstrukcji wykorzystanej w układach Pentium M i oznacza odejście od technologii NetBurst wprowadzonej w 2001 r. wraz z układami Pentium 4.

Procesory Merom (notebooki), Conroe (komputery PC) i Woodcrest (serwery) będą elementami platform obejmujących oprócz nich także dedykowane chipsety. Platformy Bensley i Caneland (serwery), Glidewell (stacje robocze), Bridge Creek (komputery domowe) Averill (komputery dla biznesu). Wszystkie one mają istotnie zwiększyć wydajność, a jednocześnie zmniejszyć pobór mocy i nowych systemów komputerowych. Wszystkie nowe platformy Intela mają być wytwarzane w procesie 65-nanometrowym, a procesory w procesie 45 nanometrowym (pod koniec roku).

Według zapewnień producenta zmiany umożliwią zmniejszenie średniego poboru mocy procesorów z obecnych 130 W do 80 W. Intel musi jednak brać poprawkę na to, że AMD nie siedzi z założonymi rękami i przygotowuje kolejne nowości.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.03.2006 r.

Pierwsze karty graficzne z HDMI, 12:58

Google zachęca wydawców do współpracy, 12:56


Nowsze

15.03.2006 r.

Opera 9 zdaje test Acid2, 16:28

Szpiedzy z Internetu, 21:35


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.82 | SQL: 13 | Uptime: 152 days, 13:45 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl