heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 20 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 7 lutego 2006, 09:43

Intel traci na rynku

Firma Jon Peddie Research (JPR) informuje o stopniowej utracie przez Intela rynku układów graficznych. Na stracie giganta zyskują jego konkurenci. W czwartym kwartale 2005 roku z fabryk Intela pochodził niemal co trzeci (32%) układ graficzny. Jeszcze trzy miesiące wcześniej Intel mógł się poszczycić 37-procentowym udziałem w rynku, a na początku roku do koncernu należało 41%.

Drugą pod względem wielkości udziałów firmą jest ATI. Należy do niej 24% rynku i wielkość ta nie zmieniła się od poprzedniego kwartału. Zaraz za nią, ze stratą jednego punktu procentowego, uplasowała się Nvidia, która w ciągu kwartału zyskała 1% udziałów.

Największym sukcesem może się jednak pochwalić VIA. Jeszcze na początku 2005 roku koncern ten produkował 8% wszystkich zintegrowanych układów graficznych. W czwartym kwartale okazało się, że do Tajwańczyków należy już 15% rynku. Tylko pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem przedsiębiorstwo zyskało 4%.

Przyczyn spadku udziałów Intela i sukcesu VIA należy zdaniem JPR upatrywać w kłopotach Intela z zaspokojeniem popytu oraz mocnej pozycji VIA na rynku chipsetów.

Podane przez JPR wyniki dotyczą całości rynku kości graficznych: tych zintegrowanych oraz samodzielnych GPU.

Na tym drugim rynku liczą się praktycznie tylko dwie korporacje: Nvidia z 52% udziałem i ATI, do którego należy niemal 48% rynku.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.02.2006 r.

Kamerkowe Walentynki z firmą Logitech, 11:50

FBI zabezpieczyło 16 terabajtów, 11:37


Nowsze

07.02.2006 r.

Kodak i Sanyo zamykają fabrykę, 9:45

Mikroskopijny chip radiowy, 9:46


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.80 | SQL: 13 | Uptime: 230 days, 1:58 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl