heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 2 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 6 grudnia 2005, 18:33

Gry pełne przemocy wywołują zmiany w mózgu

Jeden z naukowców University of Missouri-Columbia przeprowadził badania, z których wynika, że granie w gry pełne przemocy powoduje zmiany w mózgu gracza i sprawia, że mózg jest mniej wrażliwy na prawdziwą przemoc.

Bruce Bartholow, profesor psychologii, mówi, że większość z nas ma naturalną silną awersję do krwi i jej rozlewu. Żołnierze czy chirurdzy muszą pokonać tę naturalną reakcję, by móc wykonywać swój zawód. Jednak dla większości ludzi zmniejszenie reakcji na efekty przemocy nie jest cechą adaptacyjną. Może to obniżyć niechęć do zachowań agresywnych i zwiększyć prawdopodobieństwo takich zachowań wobec innych.

Bartholow wraz z kolegami zapytali 39 studentów, jak często grają w swoje ulubione gry i jak wiele jest w nich agresji. Następnie na monitorach pokazali uczestnikom eksperymentu serię zdjęć. Były wśród nich obrazy neutralne, takie jak człowiek jadący na rowerze, zdjęcia z obrazami przemocy (mężczyzna przystawiający broń do głowy drugiego) oraz obrazy "negatywne", ale niepokazujące przemocy, jak np. zdjęcie martwego psa. Podczas gdy studenci oglądali zdjęcia, naukowcy mierzyli aktywność ich fal mózgowych znanych jako P300, które pokazują aktywność mózgu podczas oglądania tego typu obrazów.

Po obejrzeniu zdjęć badanych poddano ostatniej fazie eksperymentu. Powiedziano im, że wezmą udział w zawodach, w których wygrywa ten, kto szybciej naciśnie przycisk w odpowiedzi na usłyszany dźwięk. Przed każdą z rund rozgrywek biorący w niej udział mógł ustawić poziom głośności nieprzyjemnego dźwięku, który zostanie "zaaplikowany" przeciwnikowi, jeśli ten przegra. W rzeczywistości żadnego przeciwnika nie było.

Okazało się, że mózgi osób, które często grały w gry pełne przemocy, wykazywały mniejszą aktywność podczas oglądania obrazów pełnych przemocy niż mózgi osób niegustujących w takiej rozrywce. Badani byli więc mniej wrażliwi na przemoc. Ponadto z mniejszą wrażliwością na przemoc wiązała się większa agresja podczas ostatniej fazy eksperymentu.
To jedne z pierwszych badań, które wykazały związek pomiędzy nałogowym graniem w gry pełne przemocy, zmniejszoną wrażliwością mózgu i agresywnym zachowaniem. Ludzie zwykle uważają, że wszelkie negatywne skutki tego typu rozrywki mają krótkotrwałe efekty, jednak badania te wykazały, iż wielokrotne wystawianie się na działanie gier pełnych przemocy ma długotrwały negatywny wpływ zarówno na funkcje mózgu, jak i na zachowanie - podsumował Bartholow.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.12.2005 r.

Elastyczny ekran 10-calowy, 18:15

Prokom włącza się w projekt Hakia, 18:13


Nowsze

06.12.2005 r.

Prawnicy konta RIAA, 18:35

Pamięć flash na PIN, 18:36


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.76 | SQL: 13 | Uptime: 511 days, 1:04 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl