Czwartek, 24 listopada 2005, 14:24
Fotograficzne zdolności bakterii
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, pod kierownictwem Chrisa Voigta, zbudował ze zmodyfikowanych genetycznie bakterii „żywy” aparat fotograficzny o rozdzielczości 100-megapikseli.System korzysta ze światłoczułych właściwości bakterii E.Coli i na wykonanie jednego zdjęcia potrzebuje 4 godzin. Naukowcy pobrali fotosyntetyzujące geny od niebieskozielonych alg i wprowadzili je do błon komórkowych bakteri E. Coli. Zmodyfikowane geny oddziałują wzajemnie na siebie i modyfikują białko, które umożliwia wykonanie monochromatycznego ujęcia. Następnie zdjęcie zostaje „wydrukowane” na zewnętrznej powierzchni bakterii E. Coli.
Zdaniem Chrisa Voigta, eksperyment może doprowadzić w rezultacie do stworzenia „nano-fabryk”, w których można by produkować niewielkie ilości określonych substancji, w miejscach ściśle określonych wiązką światła.
Wersja do druku
Podobne tematy
Starsze
SongCube: domowe centrum muzyki cyfrowej, 14:23
Wizja Terminatora coraz bliżej?, 14:23
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.80 | SQL: 9 | Uptime: 164 days, 2:37 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl