heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 6 listopada 2005, 21:05

Co piąty Polak chce wyjechać

Co piąty Polak deklaruje, że chciałby podjąć pracę w krajach Unii Europejskiej. Co ciekawe, deklarację taką składa tyle samo osób spośród pracujących co bezrobotnych.

W trakcie realizacji badania Diagnoza Społeczna 2005 zapytano pracujących i bezrobotnych Polaków, czy podjęliby pracę w krajach starej Unii. Tych pierwszych pytano, czy zdecydowaliby się na ten krok, gdyby mieli gwarancję, że otrzymają przynajmniej takie same warunki pracy jak mają w Polsce.

22,5% osób posiadających już pracę dopowiedziało ankieterom, że podjęłoby zatrudnienie za granicą.
Jednak zdecydowana większość z nich podkreśla, że zdecydowaliby się na taki krok, gdyby warunki pracy za granicą były znacznie korzystniejsze niż w Polsce. Większą skłonnością do wyjazdu wśród pracujących charakteryzują się mężczyźni.
Co czwarty z nich rozważa taką możliwość. Ponadto z danych Diagnozy wynika, że bardziej skłonne do wyjazdu są osoby lepiej wykształcone, młode (najwięcej w grupie wiekowej 18-24 lata) i mieszkające w dużych miastach.

Wśród bezrobotnych udział osób, które zamierzają szukać pracy za granicą, wynosi 23,8%.
Kształtuje się na podobnym poziomie jak wśród pracujących, mimo że osoby zatrudnione w przypadku wyjazdu ponoszą dodatkowy koszt związany z rezygnacją z dotychczasowej pracy – zauważają autorzy Diagnozy.

Spośród bezrobotnych najwięcej chce wyjechać mężczyzn i mieszkańców miast.
Pewnym zaskoczeniem może być to, że najwyższy udział osób deklarujących zamiar poszukiwania pracy za granicą zanotowano wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Z drugiej strony można przypuszczać, że osoby te dobrze oceniają swoje szanse na rodzimym rynku pracy. Wiedzą, że o pracę będzie im trudno i dlatego deklarują chęć wyjazdu.

Zdecydowana większość osób zamierzających szukać pracy za granicą planuje korzystać z pomocy pośredników. To wyzwanie zarówno dla urzędów pracy, jak i agencji pracy, gdyż deklaracje składane ankieterom nie zawsze pokrywają się z tym, jakie działania podejmują respondenci. Gdyby do nich dotrzeć i zaproponować im jakąś formę zatrudnienia, to istniałaby większa szansa, że do pracy pojadą.

Najchętniej Polacy wyjechaliby do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Wybór dwóch ostatnich krajów wynika bez wątpienia z możliwości podejmowania tam legalnej pracy bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Natomiast Niemcy, gdzie pracuje wielu Polaków, są postrzegane jako miejsce częstych wyjazdów sezonowych.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.11.2005 r.

Action wchodzi na Ukrainę, 20:46

Google Desktop 2.0 Final, 12:04


Nowsze

06.11.2005 r.

Portal za granicą, podatek w Polsce, 21:25

Spam, jak z nim walczyć, 21:36


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.12 | SQL: 13 | Uptime: 83 days, 14:26 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl