heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 14 października 2005, 16:49

Zamiast naprawy, utrata komputera

Serwis komputerowy zapisał w umowie, że nieodebranie w terminie sprzętu jest równoznaczne z... pozbawieniem własności komputera. Sąd uznał taki zapis za niedozwolony z klauzulą umowną.



Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował umowę stosowaną przez katowicką spółkę, zajmującą się sprzedażą i naprawą komputerów. Klient, który kupował nowy sprzęt, otrzymał gwarancję i w razie awarii sprzetu naprawa odbywałą się w prowadzonym przez sprzedawcę serwisie. W umowie "Otwarcia zlecenia gwarancyjnego" zastrzeżono, że odbiór towaru następuje tylko po zwrocie dokumentu zgłoszenia, a serwis nie wydaje duplikatów. Przedsiębiorca zastrzegł również, że nieodbranie komputera w terminie jest wolą wyzbycia się właności, co skutkuje uznaniem sprzętu za porzucony.

UOKiK uznał, że takie postanowienie umowne rażocą narusza interesy konsumentów. Jeśli bowiem klient zagubi zlecenie gwarancyjne, to de facto nie ma możliwości odebrania komputera z naprawy, a w konsekwencji - nieodbranie komputera w terminie oznacza pozbawienie go własności sprzętu. Takie działanie jest sprzeczne z kodeksem cywilnym.

Poza tym, pozostawienie sprzętu w serwisie stanowi również umowę przechowania. Jeśli więc klient spóźnia się z odbiorem komputera, serwisant może żądać zwrotu wydatków związanych z dłuższym przechowywaniem u siebie sprzętu, ale nie może go automatycznie zawłaszczać. Naprawa komputera ma również cechy umowy o dzieło, gdyż rezultatem usług serwisowych powinno byc otrzymanie sprawnego sprzętu. Tymczasem, przy umowie o dzieło może się przecież zdarzyć, że zamawiający (czyli w tym przypadku klient) może odmówić odbioru dzieła, jeśli posiada ono wady i żądać ich usunięcia. Oczywiste jest, że klient, który nie zechce w terminie odebrać nieprawidłowo naprawionego komputera, nie może przez to tracić jego własności.

Sąd Ochrony Konsumentów i Konsumentów uznał zakwestionowane postanowienie umowne za sprzeczne z prawem i zakazał jego stosowania. Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. akt XVII Amc 71/04

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.10.2005 r.

iMac G5 potężniejszy niż kiedykolwiek, 13:58

Rynek oczekuje spadku kursu złotego, 13:58


Nowsze

17.10.2005 r.

Spam skuteczniej omija blokady, 16:10

Akcja Kawa, 16:49


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.73 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 55 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl