Kaspersky Lab ujawnia złe nawyki użytkowników dotyczące haseł
Badanie Kaspersky Lab ujawniło trzy powszechne błędy dotyczące haseł, które narażają sporą liczbę internautów na ryzyko: (1) stosowanie tego samego hasła dla wielu różnych kont, co oznacza, że jeśli wycieknie jedno hasło, zhakowanych może zostać kilka profili w różnych serwisach; (2) wykorzystywanie słabych, łatwych do złamania haseł oraz (3) przechowywanie haseł w niezabezpieczony sposób, co podważa sens posiadania haseł w ogóle.Wspomniane badanie pokazuje, że wielu użytkowników (niemal jeden na pięciu – 18%) doświadczyło próby włamania się do ich kont, jednak niewielu z nich stosowało skuteczną i świadomą ochronę przy pomocy hasła. Na przykład tylko jedna trzecia (30%) osób tworzy nowe hasła dla różnych kont online, a aż jedna na dziesięć osób stosuje to samo hasło dla wszystkich swoich kont online. Zatem gdyby jedno hasło wyciekło, takie osoby byłyby zagrożone dalekosiężnym atakiem cyberprzestępczym i wykorzystaniem każdego swojego konta przez osoby trzecie.
Problemem jest również to, że stosowane hasła nie są wystarczająco silne, aby ochronić użytkowników przed włamaniem i kradzieżą danych. Tylko połowa badanych (47%) stosuje kombinację wielkich i małych liter w swoich hasłach, a dwóch na trzech (64%) użytkowników wykorzystuje zarówno litery, jak i cyfry. Mimo częstego stosowania słabych haseł użytkownicy uważają, że ich bankowość online (51%), konta e-mail (39%) oraz konta w sklepach internetowych (37%) wymagają silnych zabezpieczeń.
Z badania wynika również, że ludzie niewłaściwie postępują ze swoimi hasłami – ujawniając je innym osobom oraz stosując metody zapamiętywania, które nie są bezpieczne. Niemal jedna trzecia (28%) badanych przekazała hasło członkowi najbliższej rodziny, natomiast jeden na dziesięciu użytkowników (11%) ujawnił je znajomym, w czego efekcie hasło mogło wyciec dalej. Więcej niż jeden na pięciu badanych (22%) przyznał się również do zapisywania haseł w notatniku, aby mieć je pod ręką. W takim przypadku nawet jeśli hasło jest silne, istnieje ryzyko, że inne osoby zobaczą i wykorzystają je.
Wersja do druku
Podobne tematy
Trzy szpitale w Alabamie zaatakowane przez ransomware Ryuk
, 10.10.2019 r.
Google za ponad 3 mld dolarów przejmie firmę Nest Labs
, 14.01.2014 r.
Bell Labs: 300 Mbps w sieci DSL
, 22.04.2010 r.
Rok 2009 rekordowy pod względem liczby złośliwych kodów: 25 milionów nowych odmian - raport PandaLabs
, 12.01.2010 r.
Promocja cenowa Kaspersky Lab
, 30.07.2009 r.
Kaspersky: Linux i Mac są podatne na ataki
, 20.10.2008 r.
Kaspersky zaatakuje Intela
, 14.07.2008 r.
10-lecie Kaspersky Lab
, 30.07.2007 r.Starsze
Portale (nie)społecznościowe: zazdrość o znajomych internetowych pogarsza samopoczucie użytkowników, 0:22
Niemal 80% użytkowników portali społecznościowych rozważa zrezygnowanie z nich , 0:21
Nowsze
Jedna osoba na dziesięć nagina prawdę na portalach społecznościowych, aby poczuć się lepiej, 0:24
Dzieci nie są zachwycone zachowaniem online swoich rodziców, 0:28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?