heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 26 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 9 lutego 2017, 12:54

Ataki na duże koncerny nie ustają

Przypadek firmy ThyssenKrupp pokazuje, że atak ukierunkowany na sieć pozostawał niewykryty przez 90-120 dni od infiltracji. Dział bezpieczeństwa ThyssenKrupp wykazał się całkiem dużą skutecznością. Inne przykłady pokazują, że zaawansowane programy szpiegowskie, które zainfekowały systemy w dużych korporacjach, są nieujawniane nawet przez kilka lat. Jednym z przykładów jest Uroburos.

Ukierunkowane ataki opierają się na pewnym schemacie. W pierwszym etapie napastnicy zbierają dokładne informacje o przyszłym celu. Dane można uzyskać na kilka sposobów, stosując złośliwe oprogramowanie lub metody inżynierii społecznej. Kiedy cyberprzestępcy uzyskają akces do zasobów ofiary, starają się zwiększyć skalę ataku i uzyskać dodatkowe uprawnienia dostępowe. Po identyfikacji i wyselekcjonowaniu interesujących informacji, hakerzy rozpoczynają eksfiltrację, a następnie kradzież danych.

Walkę z oprogramowaniem szpiegowskim utrudnia fakt, iż czasami są to niestandardowe narzędzia, opracowane z myślą o konkretnym ataku. Jednak znacznie częściej cyberprzestępcy sięgają po gotowe narzędzia, aby obniżyć koszty ataku.

Duże firmy nie są jedynym celem



Według analiz GE Capital 44% patentów w Europie zostało zarejestrowanych przez średnie przedsiębiorstwa. Dlatego nie powinno być zaskoczeniem, iż firmy tej wielkości znajdują się w orbicie zainteresowań cyberprzestępców. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji 58% prywatnych firm, a także instytucji publicznych w Niemczech wykryło ślady ataków na systemy IT oraz narzędzia służące do komunikacji.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

09.02.2017 r.

PHILIPS: największy zakrzywiony monitor na rynku. 40 cali w rozdzielczości 4K, 12:53

Asus zapowiada laptopy dla graczy z procesorami Intel Kaby Lake, 12:47


Nowsze

09.02.2017 r.

SatRevolution buduje hiperspektrometr – specjalistyczną kamerę do kosmicznych misji, 12:58

Przedstawiciele tych 6 grup społecznych poradzą sobie jako programiści! Jesteś w jednej z nich?, 13:01


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.49 | SQL: 13 | Uptime: 35 days, 2:51 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl