heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 9 grudnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 19 września 2015, 10:04

Intel inwestuje 50 milionów dolarów w rozwój informatyki kwantowej

Intel poinformował dziś o nawiązaniu współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Delft oraz TNO – holenderską organizacją działającą w obszarze badań stosowanych. Współpraca obejmie okres dziesięciu lat, a jej celem jest przyspieszenie postępu w dziedzinie komputerów kwantowych. Intel przeznaczy na ten cel 50 milionów dolarów, a oprócz tego udostępni obu organizacjom zarówno zespół inżynierów, jak również wsparcie techniczne.

W przeciwieństwie do komputerów cyfrowych opartych na tranzystorach i wykorzystujących dane zakodowane w formie cyfr binarnych (bitów), komputery kwantowe wykorzystują bity kwantowe (kubity). Kubity mogą występować w kilku stanach jednocześnie, umożliwiając wykonanie z dużym przyspieszeniem wielu obliczeń równolegle. Komputery kwantowe dają perspektywę zmierzenia się z wieloma złożonymi problemami, dla których dotychczas nie znaleziono rozwiązania. Wśród nich znajdują się między innymi skomplikowane analizy finansowe prowadzone na szeroką skalę i prace nad efektywnym rozwojem leków. Intel skupia się na badaniach nad komputerami kwantowymi, ponieważ dziedzina ta ma wysoki potencjał, który może być wykorzystany przy pracach nad zaawansowanymi technologiami przyszłości.

Infografika - komputery kwantowe

Jesteśmy wciąż przynajmniej kilkanaście lat przed stworzeniem w pełni funkcjonalnego komputera kwantowego. Teoretyczne i praktyczne prace badawcze prowadzone w ramach ogłoszonej dziś współpracy będą jednak stanowić kamień milowy na drodze do realizacji tego celu” – mówi Mike Mayberry, wiceprezes Intela i dyrektor zarządzający Intel Labs.

Celem Intela jest rozszerzenie działalności uniwersytetu w dziedzinie ekspertyz z obszaru fizyki kwantowej oraz dywersyfikacja badań nad komputerami kwantowymi, poprzez wsparcie uczelni doświadczeniem w dziedzinie elektroniki, produkcji i architektury.Zdaniem Intela żadna firma ani organizacja nie jest w stanie samodzielnie podjąć wysiłku, w wyniku którego prace nad komputerami kwantowymi wkroczą na bardziej zaawansowany poziom. Postęp ten jest możliwy jedynie dzięki takim partnerstwom, jak to zawarte między Intelem a QuTech.
„Warunkiem koniecznym do rozwoju informatyki kwantowej jest połączenie doświadczenia w zakresie elektroniki z zaawansowaną fizyką” – mówi Mayberry. „Nasza współpraca z QuTech przyczyni się do przełomu w obliczeniach kwantowych, które z kolei mogą mieć znaczący wpływ na wiele dziedzin przemysłu”.

W ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat postęp w pracach nad komputerami kwantowymi będzie uzależniony od połączenia doskonałej wiedzy naukowej i wysokiej klasy technologii” – mówi główny specjalista z QuTech, Liven Vandersypen. „Know-how z branży półprzewodników jest niezbędny do tworzenia złożonych układów zawierających duże ilości bitów kwantowych. Dlatego też jesteśmy bardzo zadowoleni z nawiązania współpracy ze światowym liderem w tej dziedzinie”.

Brian Krzanich, CEO Intela, opublikował dziś wpis, w którym wyjaśnia, na czym polega strategiczne znaczenie inwestycji w komputery kwantowe oraz dokładnie mówi o znaczeniu elektroniki i doświadczenia produkcyjnego w rozwoju tej dziedziny nauki.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

19.09.2015 r.

Intel na wybiegu New York Fashion Week, 10:00

17.09.2015 r.

SAPPHIRE Radeon R9 Nano, 11:51


Nowsze

19.09.2015 r.

TRANSCEND DrivePro Body 10 z diodami LED i funkcją aparatu, 10:14

HyperX prezentuje pamięci HyperX Savage DDR4, 10:20


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.39 | SQL: 13 | Uptime: 23 days, 12:18 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl